Sağlıklı bir uyku için ne yapmalıyız?

Uykunun vücut için ne kadar önemli olduğundan bahsetmeye gerek yok. Biliyorsunuz ki gün içerisinde işlerimizin yolunda gitmesi sağlıklı bir uykudan geçiyor. Stres yaşamamak, hayatımızı kalitesiz yaşamamak adına iyi uykunun nasıl elde edilebileceği konusunda malumat sahibi olmanızda yarar var.uyku_606761543

  1. Gece yatmaya yakın bir sırada, kafeinli içeceklere çok fazla meyil varsa, işiniz zor demektir. Büyük bir uyarıcı olan kafein, kolada ve kahvede çokça bulunuyor. Yatmaya yakın zamanlarda bu ürünlerin tüketimini rafa kaldırsanız iyi edersiniz.
  2. Gelelim sosyal medyaya. Yatağınızda sosyal medya hesaplarınızda ne var ne yok veya ne oluyor insanlara diye incelememelerde bulunmanızın anlamı yok. Bu aklınıza bazı şeylerin takılmasına, dolayısıyla iyi bir uyku alamamanıza sebep olabilir. Gece bilgisayar ve akıllı telefonlarınızı yatağınızdan iki metre uzakta tutsanız, sağlığınız için isabetli bir iş yapmış olursunuz.
  3. Eğer sıcaklardan dolayı klima olayını aktif tutuyorsanız, sesi sizi rahatsız etmediği sürece problem yok demektir. Camları da açmak doğru bir davranış olamayacağından, odanızı yatmaya gitmeden önce havalandırmanız veya varsa klimanızla serinletmeniz, gürültüden sıyrılmanız anlamına gelir.
  4. Yatmadan önce yemek yemenin de iyi olmayacağı kesin. En 3 saat önce yemek yenmeli. Ramazan aylarında bu kurala uyuyoruz ancak, diğer günlerde yatış akitlerinde çok yağlı veya şekerli yiyecekler yerseniz, sağlıksız bir uyku söz konusu olabilir.
  5. Yatmadan önce yoğurt veya milli içeceğimiz olan ayranı tercih etmeniz isabetli bir davranış olacak. Ya da gün içerisinde terlemeyle kaybettiğiniz minarelerin geri alınması adına su içmeniz de fayda var. En iyisi milli içeceğimiz olan ayran içmek ve yatmak. Göreceksiniz daha sağlıklı bir uyku sizleri bekliyor olacak.