Antivirüs neden kullanmalısınız?

Son zamanlarda internet teknolojilerinin daha da geliştiğini sizde hissediyorsunuzdur. Ancak bunun hayatımıza kazandırmış olduğu güzel yanlar olduğu gibi, internette dolaşan kötü niyetli kişiler nedeniyle güvenlik sorunları yaşanıyor. İnternetten alışverişin oldukça antivirus-programlaripopüler olmasına rağmen, hala güvenlik kaygılarını aşamayanlar tarafından tercih edilen bir yöntem değil. Sadece internetten alışveriş konusu değil, aynı zamanda veri alışverişlerinde de yaşanan güvenlik kaygıları insanların bilgisayar kullanımı da kaygılı hale getiriyor. Peki bunun için neler yapılmalı?

Antivirüs yazılımları ne kadar iyi?

Güvenliğin sağlanması adına kullanılan antivirüs programlarının bir dereceye kadar internet güvenliğini sağladığı düşünülebilir. Ancak bilgisayar kullanıcıların antivirüs programlarını lisanslı olarak tedarik etmemeleri, performanslarının düşmesine dolaysısıyla, güvenlik açıklarının yaşanmasına sebep olabilir. Lisanslı ürünlerin bile, internet güvenliğini tam olarak sağlayamadığını düşündüğünüzde, lisansız olanlarınla risk daha da büyük oluyor. Sadece antivirüs değil, aynı zamanda yardımcı programlarla da bilgisayar güvenliğinin kullanılması gerekiyor.

Bilgisayarlardaki güvenlik duvarlarının sürekli açık tutulması gerekiyor. Ayrıca güncellemelerin sürekli takip edilerek, eksiksiz yapılması gerekir. Çünkü gelen güncelleştirmeler sayesinde, ortaya çıkan yeni tehditler ve koruyucu önlemler bilgisayarlara tanımlanır. Eğer güncelleştirmeler eksik kalırsa, o zaman yeni tehditlere karşı daha fazla riskte olabilirsiniz.

İnternet güvenliğinin sağlanması adına yapmanız gerekenler arasında en önemlisi, casus yazılımlar ve kötü niyetli kişilerin bilgisayarınıza sızmak için kullandıkları yöntemlerden haberdar olmanız gerekir. Casus yazılımlar, keylogerlar, solucan virüsler, trojenler ve daha fazlasının bilgisayarlarınıza internet, harici diskler, maillerden gelebileceğini asla unutmayın. Bunlara karşı tedbirli davranmanız ve internette dolaşırken virüs olabilecek içeriklere tıklamamanız gerekir.

En önemlisi antivirüs yazılımınızın sürekli güncel olmasına dikkat edin. Aynı zamanda lisanslı bir ürün kullanmanızda fayda var. verilerinizin güveliği için para harcamaktan asla çekinmeyin.