Saç kırıkları nasıl giderilir?

Kadınların en büyük problemlerinden biri olan saç kırıkları, özellikle saç uzatmak isteyen neredeyse tüm kadınların yaşadığı bir sorundur. Saçlar uzadıkça kırıkların artması, kuaföre gidilerek kırıkların aldırılmasına neden olur. Böylece de uzatılmaya çalışılan saçlar kesilerek, tekrar kısalmış olur. Saç kırıklarından korunmak için tüm kadınların yapmayı asla unutmaması ve bir alışkanlık haline getirmesi gereken ilk konu, saçların her zaman ıslakken taranmasıdır.

Saç kırıklarına neden olan durumlardan birisi saçların kuru haldeyken taranması olduğu gibi, aynı zamanda saçların nasıl bir tarak ya da fırça ile de tarandığı önemlidir. Saçlarınız kuru haldeyken tarama esnasında oluşan gerilime dayanamayarak kırılırlar ve bir de bunun üzerine yanlış seçilmiş bir saç fırçası eklenince durum daha da kötü hale gelir. Saçlarınızı taramadan önce mutlaka bir tarak yardımı ile saçlarınızı önce açmalı ve daha sonrasında fırça ile taramalısınız.

Saçlarınızı taramak için kullandığınız fırçanız; dişleri arasında mümkün olduğunca mesafe olması ve uçlarının yuvarlar olması gerekir. Kullanılan saç fırçasının dişleri sık olarak döşenmiş ise tarama işlemi esnasında saçların sıkışarak, daha kolay kırılması kaçınılmaz hale gelmiş olur.  Kadınların yaygın olarak yaptığı bir diğer hata da, saçların tarandıktan sonra toplanmasıdır. Saçların taranmasından sonra arkaya doğru sıkı bir şekilde toplanan saçlar, kırılmaya çok daha müsait hale gelmektedir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli noktaların biri de, saçların sürekli aynı yöne doğru taranmamasıdır. Sürekli aynı şekilde taranan bir saç modelini kullanmak, saçların kırılmak için ideal forma girmesini ve ters yöne hareket ettiklerinde çok kolay kırılmasını sağlar.

Saç kök hücrelerinin yıpranarak saçların kırılmasını tetiklememesi için, sürekli arkaya doğru taranan ve toplanan saç modelleri kullanılmamalıdır. Birkaç günde bir farklı yönlere taranan saç modellerinin kullanılması, saç köklerinin daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca kadınlar arasında doğru bilinen yanlışlardan biri, kırıklardan korunmak için saçların düzenli olarak kestirilmesi gerektiğidir. Saçların düzenli olarak kestirilmesi; kırıkların oluşmasını engellemediği gibi, yalnızca estetik açıdan daha iyi bir görüntü sağlamaktadır.