Yumurta kulukça makinesi

Teknolojinin her gün daha da hızlı gelişmesi ile bilim adamları, ev ortamında yumurtaların kuluçkalanması ile civciv yetiştirilebilmesine imkan tanıyan kuluçka makinasını da icat etmeyi başardı. Aslında bu tür suni olarak yumurtaların kuluçkalanmasını sağlayan teknik cihazlar daha önceden bulunmuş olmasına rağmen, yeni nesil makinalar bir el içine sığabilecek ve birkaç tuşa basarak kullanılabilecek kadar basit hale getirildi. Dışarıdan aldığınız yumurtaları ev ortamında 28 gün boyunca bakmak ve en sonunda içerisinde çok sevimli civcivlerin çıktığını görmek, kuşkusuz oldukça büyük bir keyif olsa gerek.

Kulukça makinaları okullarda biyoloji deneylerinde, öğrencilerin ev ödevlerinde ve meraklılarının tavuk yetiştirmesinde büyük kolaylıklar sağlıyor. Yumurtaların içerisinde yerleştirilmesinin ardından kişinin pek de bir şey yapmasına kalmadan tüm işi makina hallediyor. Kuluçka makinasının dışında bulunan sensörler ortamın sıcaklığı ve nemini sürekli ölçerek, iç kısımda bulunan mikroçipe gerekli bilgileri iletiyor. Bu şekilde makina sürekli sıcaklığı sabit değerde tutarak, yumurtanın gelişmesi için ideal sıcaklığın korunmasını sağlıyor.

Kuluçka makinalarının birçok farklı modeli olmakla beraber 5-7 adet yumurta alan ve amatör kullanıcılar için tasarlananlardan, 24-30 tane yumurtaya kadar alabilen ve daha profesyonel anlamda tavuk yetiştirmek isteyenler için geliştirilen modeller de bulunuyor. Yeni tasarım kuluçka makinaları 30 yumurtayı aynı anda kuluçkalayabilirken, otomatik sistemleri ile yumurtaları da kendi kendine döndürüyor. Ayrıca ortam sıcaklığının ve neminin düşmesi ya da yükselmesi durumunda, makina alarm vererek kişinin gerekli önlemleri almasını da sağlamaktadır.

Kuluçka makinalarıyla sadece tavuk yumurtası değil, birçok farklı hayvan yumurtasını kuluçkalamak mümkün. Piyasada satılan farklı aparatlar ile makinaların farklı hayvan yumurtalarına uyumlu çalışması sağlanabiliyor. Kaz, bıldırcın, keklik, sülün, güvercin, ördek, muhabbet kuşu ve daha birçok hayvanın yumurtalarının, kulukça makinaları ile başarılı bir şekilde yavru vermesi sağlanabiliyor. Üstelik yeni geliştirilen modellerde bulunan dijital dokunmatik ekranlarla makinaya konan yumurtanın cinsi belirtilerek, kuluçkanın hangi gün biteceği de kişiye önceden bildiriliyor. Böylece yavruların hangi tarihte çıkacağını bilerek, bu mucizevi olayı yakından izlemek için hazırlıklarınızı yapabiliyorsunuz.