Saç kuruturken dikkat edilmesi gerekenler

Kış aylarının gelmesi ile ıslak saçların kurutulması için kullanılan saç kurutma makinelerini, tüm kadınlar dikkatli bir şekilde kullanması gerekir. Soğuk havalarda ıslak saçlarla dışarı çıkmamak için saç kurutulması, yanlış uygulandığında yarardan çok zarar dahi getirebilir. Saç kurutma ya da fön makinesinin kullanımı için saçların doğru kondisyonda olmasına dikkat edilmesi gerekir. Saçların kurutma işleminden önce her zaman havlu ile iyice kurulanması ve eğer sıkıldığında su damlıyorsa asla kurutma işlemine geçilmemesi gerekir.

Saçların doğru bir şekilde kurutulabilmesi; saçların doğru şekilde yıkanarak temiz olmasına, boyalı saçların kremlenmiş olmasına ve doğru tarak veya fırça kullanılarak taranmış olmasına bağlıdır. Saçların kurutma işleminden önce doğru kondisyonda olması kadar saç kurutma makinesinin doğru şekilde kullanılması da oldukça önemlidir. Saçlara en fazla zarar veren kurutma işlemi; kadınların acelesi olduğundan saçlarının daha hızlı bir şekilde kurumasını sağlamak adına, saç kurutma makinesini yüksek devirde kullanmasıdır.

Saç kurutma makinelerinin doğrudan ıslak saça şiddetli bir şekilde üflediği sıcak hava, saçların ve hassas hale gelen saç derisinin zarar görmesine ve hatta yanmasına neden olur. Bu nedenle saçlar kurutulmaya başladığında, saç kurutma makinesinin mümkün olduğunca en düşük ayarda çalıştırılması gerekir. Ayrıca saçlarınızı kuruturken saç kurutma makinesini doğrudan saçınıza doğru değil, 45 derecelik bir açı ile tutmaya da dikkat etmelisiniz. Saçlarınızı kuruturken saç kurutma makinesinin 20-30 cm mesafede de olması da, saçlarınızın ve saç derinizin zarar görmemesi için önemlidir. Eğer saçlarınızın çok sık ve kalın telli bir yapıya sahip olduğu için çabuk kurumuyorsa, uzun süre boyunca değil birkaç dakika ara vererek saçlarınızı kurutmalısınız.