Saç ekimi

Follicular Unit Saç Ekimi Nedir?

Kıllar, kafada veya vücudun herhangi bir bölgesinde gruplar halinde bulunmaktadır. Bir kıl grubu yaklaşık 1 ile 5 adet arası sayıda kıldan oluşur ve bu kılların sayısı cinsiyete, yaşa ve insanın kalıtımsal özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu kıl grupları Follicular Unit (Folliküler Ünit) olarak adlandırılır. Bu kıl gruplarının (Follicular Unit) derinin saçlı kısımlarından özel alet ve teknikler ile alınıp dökülmüş saçların olduğu deri bölgesine ekilmesi işlemine Follicular Unit Saç Ekimi denir.

Follicular Unit Saç Ekimi Yöntemleri hangileridir?

Şimdilerde Saç Ekimi için; Follicular Unit Transplantation (FUT) Strip Method (Şerit Yöntemi) ve Follicular Unit Extraction (FUE) Method kullanılmaktadır.

Bu şekilde saç ekimi işlemi hayat boyunca dayanır. Genellikle saç folikülleri ense kısmından alınır ve hangi bölgeye nakledilirse edilsin dökülmeye karşı genetik olarak dirençlidir. Nakledilen bu saç folikülleri ömür boyunca büyümeye devam edecektir.

Hangi yöntem tercih edilmelidir?

Bu iki yöntemin de bazı avantaj ve dezavantajları vardır? Bu yöntemlerin hangisinin seçileceği hastanın beklentilerine göre seçilmelidir. FUE yöntemin dikişsiz olduğundan hiç bir iz kalması söz konusu değildir. Fakat ekonomik olarak sizi zorlayabilir. FUT yönteminde ise dikiş olduğundan iz kalma olasılığı vardır. Saçlarınızı çok kısa kestirdiğinizde bu izler görünebilir.

Dökülen tüm saçların yerine konması mümkün müdür?

Hayır. Saç ekimi yeniden saç imal etmek değil, ense ense kısımlarındaki saçların dökülen kısımlara doğal görüntüyü bozmaksızın nakledilmesidir.Saçınızın tamamen döküldüğü alanların eski görünümüne ve saç yoğunluğuna kavuşması mümkün olmaz ama doğal ve saçlı bir görüntünüye kavuşursunuz.

Tüm saç ekimi yöntemleri anestezi altında yapıldığından operasyon sırasında acı duymazsınız.