Saç dökülmesinin nedenleri

Günümüzde saç dökülmesi erkekler kadar kadınlarında ortak sorunu haline gelmiştir. Saç dökülmesini engellemek için çok çeşitli ilaçlar, kremler ve kürler uyguladığı halde istediği sonucu alamayan insanlar, bu durumu psikolojik bir sorun haline getirebilmektedir. Saç dökülmesi kişinin psikolojik durumu doğrudan etkileyen bir sorun olduğundan, hem kadınlar hem de erkekler için oldukça önemli bir konudur.

Saç dökülmesine neden olan bir diğer neden de çinko eksikliğidir. Çinko eksikliği çocuklarda büyüme sorunlarına neden olduğu gibi yetişkinlerde de saç dökülmesine sebep olur. Çinko açısından son derece zengin; et, tavuk, balık, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdaların yeterli miktarda tüketilmemesi sonucu saç kaybı yaşanabilir. Saçlarınızın temel yapı taşı olan “keratin” maddesinin eksikliği de saç dökülmelerine neden olabilir. Saçınız döküldükten sonra dışarıdan uygulanan ürünleri kullanmaktansa, saçınızı doğru biçimde besleyerek saç dökülmesine karşı baştan önlem almanız çok daha yararlıdır. Saçların uçlarından değil sadece köklerinden beslendiğini unutmayın. Saçınız için gerekli maddeleri doğru biçimde beslenerek almanız, sağlıklı ve uzun süre sizinle birlikle olacak saçlara sahip olmanızın en önemli noktasıdır.

Saç dökülmesini önlemek için halk arasında en çok bilinen yöntem, saçlara zeytinyağı ile bakım yapmaktır. Gerçekten de zeytinyağının kuruyan saçları canlandırarak, daha sağlıklı hale getirici etkisi vardır. Ancak uygulanan zeytinyağı kürünün doğru bir biçimde yapılması son derece mühimdir. Kalitesiz zeytinyağlarının asidite etkisi bulunduğundan, doğru zeytinyağının uygulanmaması sonucu sağlıklı saçlar bile zarar görebilir. En doğru uygulama; oda sıcaklığındaki 1-2 kaşık zeytinyağını, banyodan birkaç saat önce saç diplerine masaj yaparak yedirmektir. Saçınızın nemli kalması için sıcak su ile ıslattığınız bir havluyu başınıza sarın. Daha sonra saçlarınızı güzelce durulayarak yıkayın. 2 hafta boyunca her gün uygulayacağınız zeytinyağı sayesinde, saçlarınızın daha sağlıklı bir görünüm almasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu şekilde dışarıdan uygulanan bakımların sadece takviye amaçlı olduğunu unutmadan mucize sonuçlar beklememeniz, daha sonra hayal kırıklığı yaşamamanız açısından unutulmaması gereken bir konudur.