Saç uzatma yöntemleri

Saçların insan görünümü üzerinde doğrudan etkisi olduğundan, doğru şekilde bakım uygulanması son derece önemlidir. Özellikle kadınlar için daha da önemli olan saç, güzelliğin tamamlanmasını sağlayan en önemli faktörlerden biridir.

Saçların sağlıklı bir biçimde uzaması, vüducun kimyasal dengesini sağlayan hormonlar sayesinde olur. Saç uzatmaya karar veren insanlar belirli bir noktadan sonra uzamanın yavaşladığından şikayet eder. Oysa bu durum son derece normaldir. Saçlarınızın çabuk uzamasını arzu ediyorsanız öncelikle sabırlı olmalı ve saçlarınıza gereken bakımı ihmal etmeden yapmalısınız.

Saçlarınızın sağlıklı bir biçimde uzamasının kilit noktalarından biri; doğru biçimden beslenmenizdir. Vücudunuzun ihtiyacı olan protein ve mineralleri düzenli ve dengeli bir biçimde almanız, saçlarınınız hem daha hızlı uzamasına hem de daha sağlıklı olmasına neden olacaktır. Saçlarınız, vücut sağlığınızın göstergesidir. İhmal edilmemesi gereken bir diğer konu ise; saçlarda oluşan kırıkların alınmasıdır. Saçlarınız bellirli bir noktaya kadar uzadıktan sonra uç kısımlarında kırılmalar olur. Bu kırıkları düzenli bir biçimde kestirmeniz, saçınızın daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olacaktır.

Saçlarınızın daha hızlı ve sağlıklı biçimde uzamasını sağlamak için doğru şampuan ve saç kremini kullanmalısınız. Bu aşamada öncelikle nasıl bir saç tipine sahip olduğunuzu öğrenerek, saçınızın yapısına en uygun şampuan ve saç kremini seçmeniz gerekmektedir. Banyo sonrası saçlarınızı yanlış şekilde tarayarak kırılmalarına sebep olabilirsiniz. Saç yapınıza uygun bir fırça seçerek ve yumuşak bir biçimde taramaya özen göstererek, oluşan kırıklar nedeni ile saçlarınızı kaybetmekten kurtulabilirsiniz.

Saç şekillendirmek için kullanılan birçok kimyasal madde ve fön çektirmek gibi etkenlerde saçlarınızın yıpranmasına neden olur. Bu tür uygulamaları her gün kullanmaktan kaçınarak, saçlarınızın daha az yıpranmasını sağlayabilirsiniz. Şekillendirici kimyasal maddelerin saçınızda uzun süre kalmasına izin vermeyin ve “kesinlikle” saçınızı yıkamadan yatmayın. Saçınızın sertleşmesine neden olan bu kimyasallar ile uyumak, saçlarınız çok daha kolay bir biçimde kırılmasına neden olacaktır.