Göz seyirmesinin nedenleri

Göz seyirmesi fiziksel sorunlardan olabileceği gibi tamamen psikolojik sebeplerden de kaynaklayabilir. Göz seyirmesi sadece göz kapaklarının açılıp kapanması değildir. Bazen göz kapakları tamamen açılıp kapanmasa bile, sürekli hareket halinde de kalabilir. Halk arasında göz kapağının titreşmesi denen bu durum, en sık görülen göz seyirmelerindendir.

Göz seyirmesi; göz kapağının hareketlerini kontrol ederek, gözün açılıp kapanmasını sağlayan göz kaslarında meydana gelen işlev bozukluklarından kaynaklanır. Göz kaslarının bağlı olduğu sinirlerde meydana gelen bozukluklar, göz kapağı kaslarının düzensiz çalışmasına neden olur. Aşırı miktarda sigara, alkol, kahve ve çay tüketimi bu sinirlerin çalışmasını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi, düzensiz ve yetersiz uyku da bu duruma neden olabilir. Gözün retina tabakasında görülen bazı bakteriler de göz seyirmesini tetikleyebilmektedir.

Göz seyirmesinin tedavisinde ilk olarak, seyirmene neyin neden olduğu araştırılır. Göz seyirmesine neden olan sorunun tespit edilmesi, rahatsızlığın etkin ve hızlı bir biçimde tedavi edilmesi için son derece mühimdir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken ilk şey, uzman bir göz doktoruna başvurmaktır. Doktor muayenesi sonucu gözde astigmat ya da gizli hipermetrop gibi bozukluklar varsa, gözlük kullanımı gibi basit bir tedaviyle bile göz seyirmesinden kurtulmak mümkündür.

Uzun tempo ile çalışan ve uykusuz kalan insanlarda göz seyirmesi görülme ihtimali daha fazladır. Doktora başvurduktan sonra gözde seyirmeye neden olacak herhangi bir rahatsızlık olmadığı anlaşılırsa, sadece yeterli miktarda dinlenerek göz seyirmesinden kurtulmak mümkündür. Yoğun iş temposu yüzünden uykusuz kalan insanlar, 2-3 günlük yeterli uyku ile bu sorunun üstesinden gelebilirler.

Tüm araştırmalara rağmen göz seyirmesinin nedeni bulunamadıysa sorun büyük ihtimalle psikolojiktir. Bu durumda bir psikiyatriste başvurularak, uygun tedaviye başlanmasına fayda vardır. Birçok psikiyatrist göz seyirmesi sorunu olan insanları, birkaç seans içerisinde sağlığına kavuşturmaktadır.