Potasyum içeren besinler

İnsan sağlığı için büyük önemi bulunan bir mineral olan potasyum, vücutta birçok farklı faaliyetin düzenli bir şekilde yapılması açısından gereklidir. Düzenli olarak vücuda dışarıdan alınması gereken bir madde olan potasyum, hücre içinde görev alır ve kalp atışının düzenlenmesini sağlar. Ayrıca kasların hareketlerinde de görev alan potasyum, beyinden gelen sinyallere cevap veren kasların kasılmasında da görev yapar. Fosforun ardından insan vücudunda en çok bulunan mineral madde olan potasyum eksikliğinde görülen en yaygın şikayet, kişinin kendini güçsüz hissetmesidir.

Kış ayı sebzelerinden olan ıspanak ve brokoli içinde bol miktarda bulunan potasyum, ayrıca mercimek içinde de bolca bulunur. Mantarların da temel yapı bileşenlerinden olan potasyumun mantar tüketilmesi ile bol miktarda vücudunda alınması da mümkündür. Ispanak ve mercimek en yüksek potasyum içeren gıdalar arasında olduğundan, her insanın sofrasında düzenli bir şekilde yer alması gereken gıdalar arasında yer alır. Temel olarak potasyum kaynaklarının sebzeler ve baklagiller olduğu söylenebilir. Eğer “bulabiliyorsanız” ya da kendiniz yapabiliyorsanız her gün belirli miktarda doğal yoğurt yiyerek de günlük potasyum ihtiyacınızın büyük bir miktarını karşılayabilirsiniz.

Sebze ve baklagiller haricinde balığın da en önemli potasyum kaynakları arasında yer aldığını unutmayın. Balık son derece zengin ve kaliteli bir potasyum kaynağı olmanın dışında birçok açıdan insan vücuduna yararlı olduğundan, en azından haftada bir gün balık tüketmeye çalışın. Ton balığı yüksek potasyum içerdiği gibi günümüzde tüm marketlerde rahat bir şekilde bulunduğundan, herkes tarafından düzenli olarak tüketilebilecek potasyum kaynakları arasındadır. Kereviz ve patates de potasyum açısından zengin sebzeler arasındadır. Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti olan kereviz özellikle çocukların tadını pek sevmediği sebzelerden biri olduğundan, çocuğunuza kereviz yediremiyorsanız patatesi beslenme listesine eklemeye çalışın.

Patlıcan da yüksek potasyum değerine sahip olan bir sebzedir ancak patlıcanın mümkün olduğunda yaz aylarında tüketilmesi gerekir. Çilek, üzüm ve kavun gibi meyvelerde potasyum içeriği yüksek olan besinler arasındadır. Yemeklerde bezelye yemekten keyif alıyorsanız potasyum ihtiyacınızı karşılamak için bezelyeye biraz daha ağırlık verebilirsiniz. Mineral açısından çok zengin olan bu sebze ve meyvelerden haftada birkaç defa bir avuç, bir porsiyon ya da bir adet yiyerek, günlük potasyum ihtiyacınızı büyük oranda karşılayabilirsiniz.