Planınızı kendiniz yapın!

Yapacaklarını yazmayanlar, başarının sırrını çözemeyen kişilerdir diye bir söz var. Plan uygularken yapılması en zorunlu iş, yapacaklarınızı maddeler halinde yazmak, ve her yaptığınız işin karşısına tık atmaktır. Plan günlük, haftalık, aylık ve ömrünüzü kaplayacak şekilde yapılır. Eğer plansız ve programsız hareket ederseniz, her gününüz boş ve size katma değer yaratmadan geçer.Organize-and-Plan

Eğer hedefleriniz varsa, ve bunlara gerçekten ulaşmak istiyorsanız, planınızı şimdiden yazarak yapın. Unutmadan planlarınızı hayatın size sunduklarına göre değil, sizin hayata rağmen almak istediklerinize göre yapın. Eğer hayatın tercihlerine göre yaparsanız, KPSS’ye gireyim memur olayım desiniz. ALES’E gireyim akademisyen olayım. Kapağı üniversiteye atayım dersiniz. Polis olayım devlete sırtımı yaslayayım dersiniz. Bu ise, plan veya hedef değil, sadece kendiniz hayattan, hayatın akışından soyutlama çalışmasıdır.

Halbuki insana sonsuz bir enerji verilmiş. Bu enerjiyi layığı veçhiyle kullanması gerektiği emir edilmiş. Her günü birbirine eşit olanların ziyanda oldukları söylenmiş. Bunların hepsi, plan yaparken nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini anlatan kriterler. Varmayı değil, sürekli ilerlemeyi esas alan, dinamik, reaksiyoner bir plan, hayatınızın her zerresini kuşatır. Her saniyeniz, dinamik olan planınızın işlemesi için çalışır.

Hayatınızı saracak bir plan yapamazsanız ve bunu kağıtlara dökemezseniz, sahada da tatbik edemezsiniz. Kafanızdaki resmi, kağıda dökebilmek de üzerinde çalışılması gereken bir durum. Eğer samimi değilseniz, ısrarcı değilseniz, azimkar değilseniz, yazmak bile istemeyeceksiniz. Çünkü duygu, bilgi, çalışma, öğrenme, hedefe kilitlenme gibi değerleri anlamayan kişiler yazamaz, kağıdı ve kalemi eline alamazlar. Siz siz olun şimdiden kağıdı ve kalemi elinize alın. Gelişen teknoloji sizi ne kağıttan ne de kalemden uzaklaştırsın. Gönlünüzdekileri yazmak için sadece günlük bir saati ayırmanız yeter.