Petrolden elde edilen ürünler

Petrolün verimli ve düşük maliyetle damıtılmasıyla birlikte insanoğlu zaman içinde bu yararlı hammaddeden birçok farklı şekilde faydalanmanın yollarını geliştirmiştir. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olmamasına karşın çeşitli nedenlerden ötürü günümüzde hala dünyanın dört bir yanında kullanılan petrol, damıtılarak işlenen ürünler düşünüldüğünde modern endüstrinin pek çok kolu için hale alternatifsiz bir hammaddedir. Petrolden elde edilen ürünlerin tamamına yakını damıtılmış ham petrolden üretildiğinden, bunun içinde rafineri adı verilen petrol damıtma tesisleri kurulmuştur. Petrolün kalitesi ve ihtiyaçlara göre farklı ürünler üretilmekte ve pek çok insan günlük hayatta farkında olmasa da, kullandığı pek çok maddenin kaynağı petrol olmaktadır. Petrol günümüz dünyasının en büyük enerji kaynaklarından biridir.

Petrolden elde edilen ürünler arasında en önemli olanlar, enerji ihtiyacının karşılanmasını sağlayan benzin ve fuel oil’dir. Milyonlarca aracın çalışmak için muhtaç olduğu benzin, belki de petrolden elde edilen ürünler arasında en önemlisidir. Vazgeçilmesi şuan için yine çeşitli nedenlerden ötürü mümkün olmayan benzin, arabalardan en gelişmiş sanayi merkezlerinde kullanılan dev makinelere kadar oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır. Petrolden oldukça fazla ürün elde ediliyor olsa da bu ürünlerin en çok kullanılan ve en değerlileri; benzin, fuel oin, katran, asfalt, mazot, plastik, gaz yağı, LPG ve Parafin olarak sayılabilir. Petrolün içerisinde bulunan birçok farklı maddenin kimyasal bir arıtma sürecinden geçtiği petrol rafinerileri, üretilmek istenen ürüne göre farklı donanımlara sahip olabilmektedir.

İçinde birçok farklı element bulunduğu için oldukça kompleks bir yapıya sahip olan petrol, modern endüstrinin en çok kullandığı ürünlerin başında gelen plastiğin de temel hammaddesidir. Market raflarında satılan birçok farklı gıda maddesinin ambalajında kullanılan plastik, marketlerden alınanların içine konduğu poşetlerin de temel kaynağıdır. Mobilyalardan araba parçalarına insanların her gün kullandığı yüzlerce farklı ürünün plastikten üretildiği düşünülürse, petrolün de ne denli önemli olduğu anlaşılacaktır. “Petrol Kolası” olarak bilinen ve Sülfür, Karbon, Hidrojen gibi elementler yönünden oldukça zengin olan hammaddenin rafine işlemlerinden geçmesi sonucu birçok farklı petrol ürünü elde edilebilmektedir. Petrol ürünlerinin insan sağlığı açısından ne denli zararlı olduğu bir yana dursun, modern dünyada petrolden elde edilen ürünlerden kısa süre içinde vazgeçilemeyeceği de ortadadır.