Zeka geliştiren besinler

İnsan zekasının anne karnından itibaren gelişim sürecine başladığı modern tıbbın gelişen imkanları ile artık herkes tarafından biliniyor. Annenin sağlıklı bir biçimde beslenmesi ve bebeğin gelişimine zarar veren tüm etkenlerden uzak durması zeka gelişiminin olumlu yönde desteklenmesine yardım olurken, doğum sonrası ilerleyen aylarda katı gıdalara başlanmasıyla birlikte tüketilen besinlerin zeka gelişimi üzerinde olumlu etki yarattığı da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkıyor. Pek çok dergi, gazete ve internet sitesinde günlük beslenme alışkanlıklarında pek de yeri olmayan “çok ilginç” besinlerin zeka gelişimi üzerindeki etkilerinden bahsedilse de, aslında her sofrada bulunan ve önemi bilinmediği için pek de önemsenmeyen temel besinler de zeka gelişimine büyük katkı sağlamaktadır.

  • Yumurta

İnsan beyninin katı olarak nitelendirilen bölümünün büyük bir bölümü “yağlardan” oluşmaktadır ve bu nedenle zeka gelişimine pozitif yönlü destek sağlamak için kaliteli yağların beslenme alışkanlıklarına muhakkak dahil edilmesi gerekir. İnsanoğlunun kolay bir biçimde bulabildiği ve herkesin satın alabileceği belki de en yararlı temel gıdalardan biri olan yumurta, beyin gelişimi için temin edilebilecek en kaliteli yağ kaynağıdır. Yağ asitleri vücut tarafından sentezlenemediği için bu gerekli bileşenlerin dışardan alınması geerekir ve bunun için de yumurta ideal tercih olacaktır. Hafıza gelişimine destek veren yağ asitlerinin karşılanmasını sağlayan yumurta, sinaps gelişiminin sağlıklı bir biçimde tamamlanmasına büyük destek vermektedir.

  • Biberiye

Son dönemde bitkisel güzellik ürünlerinin dünya çapında popüler olmasıyla birlikte zayıflamak, genç bir cilde sahip olmak ve çoğunlukla da selülitlerden kurtulmak için bitki çayı şeklinde tüketilen biberiye, aslında zeka geliştiren besinler arasında önemli bir yere sahiptir. Hem çok ucuz olduğu için herkes tarafından temin edilebilmesi hem de pratik bir biçimde her gün tüketilebilmesi açısından biberiye kesinlikle her evde bulunması gereken bitkilerden biridir. Zihin yorgunluğu ve hafızanın güçlenmesi üzerinde pozitif etkiler yarattığı bilinen biberiyenin “uzun süreli hafızanın” daha da güçlenmesine katkı sağladığına dair birçok araştırma bulunmaktadır.

 

  • Çilek

Yaz aylarında tartışmasız yediden yetmişe herkesin favori meyvelerinden biri olan çilek, Fisetin etken maddesi içermekte ve bu etken madde de bilhassa hafızayı güçlendirerek Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamaktadır. Taze olarak ve “bulunabilirse” organik tarımla yetiştirilenlerinden tüketilmesi gereken çilek, unutkanlık sorunu yaşayanların yararları hakkında bilgi edinmek için hekime sorması gereken meyvelerin başında yer alır.

 

  • Çikolata

Her halde herkesi sevindiren haber, çikolata gibi çok sevilen bir tatlının zeka gelişimine de destek sağlamasıdır. Tam bir kalori bombası olduğu için muhakkak kontrollü bir biçimde tüketilmesi gereken çikolata, içerdiği Magnezyum ve antioksitan bileşenleriyle beynin en temel ihtiyacı olan  Oksijeni daha verimli şekilde kullanmasına yardımcı olmaktadır. Bu da beyin faaliyetlerinin daha aktif hale gelmesi açısından büyük bir yarar sağlamaktadır. Yine de çikolata tüketirken “elden geldiğince” kontrollü olmak ve mümkün olduğunca içerisinde zararlı katkı maddeleri bulunmayan ürünleri tüketmek gerektiği de unutulmamalıdır.