Para biriktirmenin yolları

Para biriktirebilmek için öncelikle; tutumlu olmak ile cimrilik arasındaki farkı kavramanız gerekir. En basit mantık ile para biriktirebilmek için kazandığınızdan daha az harcama yapmanız gerekir. Bunu yapabilmek şüphesiz sanıldığı kadar basit değildir. Ancak bir şeyi başarmak için öncelikle başlamanız gerektiğini unutmayın.

Para biriktirmek istiyor ancak bunu başaramıyorsanız bunun tek nedeni alışkanlıklarınızdır. Bir başka deyişle para biriktirmenizin önündeki engel; ürettiğiniz mazeretler değil, bizzat kendinizsiniz. Bu durumu anlayarak durumunuzu kabullenmeniz, para biriktirmeye başlamanız için ilk adımdır.

Unutmayın ki gereğinden fazla para harcamanıza neden olan hareketleriniz alışkanlık haline dönüşmüştür ve alışkanlıklarınızdan bir gün içerisinde kurtulamazsınız. Eğer sigara, alkol ya da diğer kötü alışkanlıklarınız varsa bunları yavaş yavaş azaltarak, bırakmayı deneyin. Bu gibi ufak şeylerden arttırdığınız paranın bir işe yaramayacağını düşünmeyin. Birkaç hafta içerisinde biriktirdiğiniz paraya kendiniz bile şaşırabilirsiniz.

Şayet birikmiş borçlarınız varsa kafanıza koymanız gereken ilk şey bu borçları “tamamen” ödemenizdir. Borçlu olan bir kimse sadece tek bir şey için para biriktirebilir; borçlarını ödemek için…

Bugüne kadar para biriktirmenize engel olan hareketlerinizi ve insanları düşünün. Eğer sizin ile sadece paranız için birlikte olan arkadaşlarınız varsa, ilk yapmanız gereken bu ilişkilerinizi gözden geçirmenizdir. Kendi başınızayken harcamadığınız kadar çok parayı eğer bir başka insanla birlikteyken harcıyorsanız, para biriktirememeniz sebeplerinden biriside bu insan ile olan ilişkinizdir. Size tüm arkadaşlarınız ile olan iletişiminizi kesin demiyoruz ancak sizi bir cüzdan gibi gören kişilerle olan ilişkilerinizi gözden geçirmelisiniz.

Gerçekçi hayaller kurun

Para biriktirmek için öncelikle bir planlama yapmanız gerekmektedir. Çünkü para biriktirmek; düzenli bir alışkanlık haline dönüşünce gerçekleşecek bir eylemdir. Planlama yaparken kaç para biriktireceğiniz ile ilgili gerçekçi hayaller kurun. Aylık gelirinizin yarısını harcamamayı deneyerek para biriktirmeye çalışırsanız, büyük bir ihtimal ile bunu “asla” başaramayacaksınız.

Alışveriş yapmak için para biriktirmeyin

Para biriktirmeye başlarken kendinize bir şeyler almak gibi amaçlar koymayın. Sahip olmayı çok istediğiniz bir eşya için para biriktirmeye başlarsanız, bir süre sonra “sahip olduklarınız size sahip olur“, unutmayın. Siz para biriktirmek için para biriktirin, daha sonra sahip olmak istediğiniz şeylere ulaşmanız zaten mümkün olur. Satın almak istediğiniz bir eşyayı alabilecek paranız olduğunda emin olun hayallerinizin ufku da genişleyecektir. Cebinde 1 lira olan küçük bir çocuğun hayali; 5 liralık oyuncağı almaktır. Siz her istediğiniz an zaten 5 liralık birşeyi alabileceğiniz için bu tür bir eşyanın hayalini kurmazsınız. Sahip olabileceğiniz şeyler için gücünüz arttıkça, hayallerinizin sınırı da artar unutmayın…