Okulda popüler olmanın yolları

Ergenlik dönemine girilmesi ile birlikte gençler toplum içerisinde birey olmanın nasıl bir şey olduğunu tecrübe etmeye başlarlar. Bu dönemde çoğu genç çevresindeki yaşıtları tarafından beğenilmek ister ve bunun için çeşitli uğraşlara girer. Okulda popüler olmak kadar kendi karakterinden de ödün vermemek asıl önemli konudur.

Yapmacık davranmayın

Okulda popüler olmak için “asla” olmadığınız gibi biri gibi giyinmeye ve davranmaya çalışmayın. Gençler arasında “Cool” denen karizmatik bireyler, öncelikle kendileri oldukları için beğenilir. Olmadığınız biri gibi davranmak; kendiniz için değil başkaları için yaşamak anlamına geldiğinden, sizi mutsuzluğun kollarına düşürecektir.

Giydiğiniz kıyafetleri sadece çevrenizdekiler beğensin diye değil, öncelikle kendiniz sevdiğiniz için satın alın. Bir kıyafetin üzerinizde nasıl göründüğü kadar içerisinde ne kadar rahat ettiğiniz de oldukça önemlidir. Örneğin; Cool olmak için giyeceğiniz yüksek topuklu bir ayakkabı yüzünden düzgün yürüyemiyorsanız, karizmatik olmak yerine sadece “gülünç” olursunuz.

Tarz olacağım derken komik duruma düşmeyin

Öncelikle konuşma ya da giyinme tarzınızı öncelikle kendi beğeniniz ve rahatlığınız üzerine kurun. Sadece başkaları da giyiyor diye bir kıyafet alıyorsanız, bu durum kendi zevkinizi geliştirmenize engel olmaktan başka bir işe yaramaz. Dinleyeceğiniz müzik türünü seçerken arkadaşlarınızın ne dinlediğine bakmadan, kendi kulağınıza hoş gelen tarzı seçmeniz gerekir. Popüler olmak için illa da belli bir tarz müzik dinlemek gerekmez. Kimsenin varlığından dahi haberdar olmadığı bir müzik tarzını benimseyerek de arkadaşlarınız arasında şaşkınlık yaratabilirsiniz.

Eşyalarınızı kişiselleştirin

Kullandığınız eşyalar karakterinizi yansıtır. Okulda popüler olmak istiyorsanız, herkesle aynı kıyafetleri giymekten kaçınarak, fark yaratın. Kalabalık içerisinde farklı giyim tarzınız ile sürekli dikkat çekerseniz, bir yerden sonra insanların gözü doğal olarak sizi aramaya başlayacaktır. Kendinize bir giyim tarzı geliştirip aylarca aynı tarzda giyinmekten kaçının. Yeni tarzların lideri siz olun ki popülerliğiniz sürekli olarak katlansın. Sürekli yeni fikirlere ve stillere kendinizi adapte ederek, değişim içerisinde olun ve kendinizi yenileyin. Unutmayın; değişmeyen tek şey değişimin kendisidir…

Çevrenizdekiler ile sürekli etkileşim içerisinde olun

Popüler olmak için çevreniz ile iletişiminizi azaltmanız gerektiği tamamen yanlış bir düşüncedir. Cool olan insanlar düşünülenin aksine herkes ile konuşabilen ve herkes tarafından sevilen insanlardır. Sizinle bir arkadaşı olarak konuşabileceğini düşünen insanlar, etrafınızda olarak sizin popüler görünmenizi sağlar. Tek başınıza popüler olamazsınız unutmayın, bunun için insanlara ihtiyacınız var.

Ulaşılamayan bir figür olmaktansa, sevecen ve esprili bir karakter olmanız çok daha iyidir. Böylece arkadaşlarınızın sürekli iletişim halinde olduğu ve birçok kişi tarafından beğenilen bir insan haline gelirsiniz. Çevrenizin geniş olması demek; daha fazla insan tarafından gözlemlenerek, daha fazla dikkat çekmeniz manasına gelecektir.