Anaokulu etkinlikleri

Çocuğunuzun okul öncesi eğitiminde anaokullarının etkisi büyüktür. Fiziksel olduğu kadar zihinsel gelişiminde yaşandığı bu yaşlarda, çocuğunuzun sağlıklı bir biçimde büyüyebilmesi için iyi bir eğitim alması şarttır. Çocuğunuzun gittiği anaokulunda katılacağı etkinlikler; sosyalleşerek toplum içerisinde birey haline gelebilmesi ve üretkenliğini arttırarak zeka gelişimini doğru biçimde tamamlayabilmesi için son derece önemlidir.

Anaokulu etkinlikleri ilk aşamada alıştırma faaliyetlerinden oluşur. Her çocuğun aile yanından ayrılarak yaşıtları ile sosyalleştiği yeni bir ortama vereceği tepki farklıdır. Bu nedenle anne ve babasından ayrılma sürecinde çocuğun psikolojisini rahatlatmak için bireysel etkinlikler kullanılmaktadır. Başlangıç günlerinde etkinliklerin süresi kısa tutularak, çocuğun ebeveynlerinden uzun süre ayrı kalması engellenir. Böylece değişen ortama yavaş yavaş uyum sağlayan çocuk, anaokuluna alışmaya başlar. Bu gibi başlangıç süreçlerinde tercih edilen etkinlikler; resim yapma, şarkı söyleme ya da oyuncak ile oynama gibi basit ama etkili aktivitelerdir. İlerleyen süreçte çocuk için en değerli figür olan “anneden” ayrılmanın verdiği üzüntülü durumu, grup halinde yapılan aktivitelerle desteklenmelidir. Yaşıtları ile birlikte vakit geçiren çocuklar, oynadıkları oyunun verdiği keyif ile farkında olmasalar da bu yeni girdikleri ortama kolayca alışmaktadır.

Anaokulu etkinliklerinde sanatsal faaliyetlerinde önemi oldukça büyüktür. Çocuğunuzun yaratıcılığını ve yeteneklerini açığa çıkartmasına yardımcı olan dans, resim, müzik, drama ve satranç gibi etkinlikler, erken aşamada hangi alana daha yatkın olduğunu gösterir. Unutmayın; her insanın yatkın olduğu bir konu vardır. Asla çocuğunuzun hiçbir konuda yetenek sahibi olmadığını düşünmeyin. Çocuğunuzun yeteneklerini ortaya çıkartabilmesi için anaokulunda katıldığı etkinler son derece gereklidir.

Anaokulunda katılacağı etkinlikler sayesinde çocuğunuzun alacağı ilk eğitim; toplum içerisinde ilk defa sosyalleşme deneyimi olacağından, kişiliğinin oluşması açısından önemlidir. Yapılan araştırmalara göre; bu yaşlardaki çocukların kişilik oluşumlarının %70’i, anaokuluna gittiği dönemde tamamlanmaktadır.