Otizm nedir?

Gelişim çağında olan çocuklarda görülen bu hastalık, iletişim becerileri ve öğrenme yeteneklerinin çocuklarda gelişmemesi durumu olarak tanımlanır. Halen tam olarak nedeni saptanamayan hastalığın kalıtsal bir sebepten dolayı çocuklarda görüldüğü düşünülüyor. Bu nedenle uzman doktorlarca kalıtsal durumların bu hastalığa nasıl sebebiyet verdiği araştırılmakta. Eğer çocuğunuzda yaşından farklı bir takım aşağı özelikler gözlüyorsanız, otizm tehlikesi söz konusu olabilir. Bu hastalığın belirtileri gelişim çağında ortaya çıkar. Ebeveynlerin çocuklarında rastladığı her yaşından aşağı hareket dikkate alınmalıdır.otizm

Bu hastalık erkeklerde daha fazla görülmekte. Ancak bu hastalığa yeni doğan çocuğun yakalanma ihtimali yüzde 0.5 olarak saptanmıştır. Bu hastalığa gebe olan çocukta beliren karakteristik özelikleri sayacak olursak, şu şekilde bir açıklama yapabiliriz.

  1.  Çocukların konuşmayı sökme becerilerinde gözle görülür gerileme, anormallik.
  2. Etrafını anlama da ve sosyal ortamlara adaptasyonda gerilik.
  3. Duygusal hiçbir tepkimeye sahip olmama.
  4. Zeka seviyesinde duraklama. Gerileme.
  5. Eğlenme ve hareketlerde kendisini sınırlama.

Otizm çocuklarında göz teması kurma diye bir durum söz konusu değil. Karşıdaki insana bakmadan konuşur ve anlaşırlar. Bakışları daima belli bir noktaya adapte olmuştur. Uzaklara bakıyorlarmış gibi gözleri sabit bir şekilde durur. Bu tip çocuklar bazı seslere, konuşmalara, dokunuşlara karşı hassas olurlar. Ortada hiçbir durum yokken, birden bağırmaya, üstlerini yırtmaya, etrafı yıkmaya başlayabilirler.

Sürekli olarak yaptıkları işleri onlar için tekrarlamak daha güzel ve ilgi çekici. Zihinlerinde günlük olarak yaptıkları tüm işlerin haritası vardır. Noktası noktasına her gün aynı işleri bıkmadan usanmadan yaptıklarını görebilirsiniz.

Otizm çocukları zeka geriliğine sahip olsalar da, eğitime tabi tutulduklarında okuma ve yazmayı sökebilirler. Ancak bazıları üzerinde okuma ve yazma eğitimleri cevap vereye bilir. Yine de ailelerin bu çocukların eğitime özen göstermesi onların daha iyi bir hayat kazanmasına yardımcı olabilir.