Kaç tür girişimci vardır?

Gençlerin yoğun olarak merak saldığı girişimcilik, her zaman popülerliğini korumakta. Ancak büyük bir heyecanla girişilen planlar ve projeler, yönetilebilirliklerinin zayıf olması ve atılan adımların yanlış olmasından dolayı kötü sonla bitmekte. Girişimcilik adına bir tane bile kitap okumayıp, düşünce yapısının nasıl olması gerektiğini sorgulamayan insanların girişimcilik adı altında giriştikleri her hareket ebter kalmakta.girişimci

Peki girişimciler kaça ayrılır ve düşünce yapıları nasıldır? Sorusunun cevabını kısaca sizlere verelim. Dikkat edin siz hangi gruptasınız. Eğer sayacağımız gruptan birince kendinizi hissettiyseniz, hemen o grupta çıkmak adına çalışmalara başlayın.

  1. Sadece hayalci yapıya sahip olanlar: Bu tip girişimci güruhu, sadece hayallerini etrafa yansıtırlar. Sadece konulurlar. Hareket ve sahada tatbike iş gelince kendilerinde o gücü bulamazlar. Veyahut da hayallerinin erişilmezliğini düşüncüklerinden para yatırmaktan kaçınırlar. Zamanlarını düşüncüklerine ve hayal kurduklarına değil, eğlenceye ayırırlar. Bu nedenle bu kişilerin düşünceleri sadece hayal kurmaktan ibaret kalır.
  2.  Çok mükemmeliyetçi olanlar: Ne yazık ki bu grupta olan kişiler, mühendislik kafasına sahip olanlar. Çok güzel bir proje ve plana düşüncelerini yansıtırlar. Ancak harekete geçmeleri için her aşamanın mükemmel olması gerektiğini düşünen bir yapıları var. Bu sebepler planları hiçbir zaman hayat bulamaz. Çünkü dört dörtlük bir planı kağıt üzerinde çizmek söz konusu değil. Çıkılan yolda sorunlarla muhatap olarak ancak güzel bir girişim hareketi tesis edilebilir.
  3. Hemen para kazanmayı umanlar: bu grupta olan insanlar girişimlerinden sonuç alamadıklarında hayal kırıklığına kapılan paracılar. Yani kısa sürede köşe olayım, para kazanayım tipinde kişiler. Bunlarında girişimi ebter kalmaya mahkum.
  4. Fazla enerjiye sahip olanlar: Bu kişiler enerjlerini nerede harcayacaklarını bilemediklerinden girişim projeleri sarpa sarar. Yani bir işte yoğun mesai harcayamadıklarından dolayı girişimleri ebter kalır. Yapmaları gereken bunların ele aldıkları işte sabırlı şekilde tavır takınmaları.