Oruçluyken uyumak zararlı mı?

Mübarek ramazan ayına girmişiz, Allah’ın oruç tutun emrine muhatap olmuşuz ama diğer emirleri sanki üzerimizden sakıt olmuş gibi bir ramazan geçiriyoruz. Yani uyuyarak orucun sevabını, ramazanın anlam ve önemini yaşamadan vakitlerimizi öldürüyoruz. Halbuki ramazan ayı girdiği zaman oruç tutun emriyle, İslam dininin diğer emri olan “çalışan, dün ile bugününüz müsavi olmasın” manasında emirleri düşmüyor. Aksine ramazan ile birlikte çalışan emriyle muhatap olan Müslümanların her ameline, daha fazla sevap eklenerek, imagesmizanda daha ağır basması sağlanıyor. Allah kullarını sevdiği için ramazan ayını onlara büyük bir nimet kılmış. Böyle mübarek bir ay olmasa, her zamanki rızık meşguliyetinin sevabı aynı olacaktı. Ama ramazan ayında rızık için verilen mücadele ve çalışma, diğerleriyle kıyas edilemeyecek kadar büyük.

Şimdi böyle bir kazanım varken neden İslamiyetlin emirlerine aykırı bir şekilde hareket ederek, ramazan ayında orucu insan uyuyarak tutar. Buradan kim ne kazanabilir? Belki orucun mesuliyeti kişinin üzerinden kalkar, ama sevap hususunda bir şey kazandırır mı hiç?

Sadece bu değil tabi, bedensel anlamda da zararları var. İslam emirlerine aykırı davranan her kimse, zarar görür. Gerek bu dünyada gerekse öteki dünyada. Şayet oruçlu bir kimse uyursa, metabolizma yavaşladığından kilo alma, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski meydana geliyor. Vücut kendisini kıtlıkta hissederek, iftarda yenilen gıdaları ayrıca depolamaya önem veriyor. Bu kişide kilo dengesizliğinin başlamasına vesile oluyor. Ramazan ayından sonra kişide, daha büyük dengesizlikler meydana geliyor. BU süreç içerisinde kişi, obeziteye yakalanma ihtimaliyle bile karşı karşıya.

Yapılması gereken ramazan aylarında uyumamak. Vücudu çalıştırmak. Fazla yormadan günlük doğal çalışma akışı içerisinde vücudu hareket ettirmek gerekiyor. Siz siz olun ramazan ayında orucunuzu uyuyarak tutmayın. Yoksa sevabı ancak rüyanızda görürsünüz.