İnternetten ticaretin yeni rakamları

İnternet üzerinden ticaret rakamları Bilişim Derneğinin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde açıklandı. Bu rakamlara göre ticaret hacmi içerisinde 14 milyar dolarlık bir rakama sahip. Buda toplam ticaret içerisinde yüzde 1,3’ü ifade ediyor. Yorumlandığı zaman diğer ülkelere göre bu rakamların bir anlam ifade ettiğini söylemek güç. ABD gibi ülkelerde elektronik ticaretin hacmi, yüzde 5,3 gibi bir rakama tekabül ediyor. Ekonomik büyüklüğü ABD’nin daha fazla olduğu da düşünüldüğünde bu rakam Türkiye’nin baya bir üstü olarak karşımıza çıkıyor.ecommerce-300x269

Türkiye içerisinde internet kullanımı giderek hızla artıyor. Yüzde 49’u ülkemizin internetle tanışmış durumda. Aktif olarak kullanıyorlar. Ancak bunların sadece yüzde 28 kadarı internet üzerinden alışveriş yapmışlar. Diğer kısım ise hiç yapmamış. Ülkemizde e-ticaretin gelişim hızının diğer ülkelere göre daha iyi durumda olması, memleketimize e-ticaret üzerinde yabancı yatırımcıları çekiyor. Ancak yatırımlar da, teknolojik imkanlarda henüz yeterli değil. Buradan çıkacak sonuç, ülkemizde de giderek ticaret elektronik ortama taşınmaya başladı. Yapılması gereken erkenden bu ticaret havuzuna dahil olup, yükselebilmek.

KOBİ sektörünün elektronik ticarete geçiş süreci için aldıkları destekler düşünüldüğünde yeni iş kuracakların ayrıca elektronik ortamda nasıl olmalarını gösteren bir planlarının da olması gerekiyor. Özellikle genç girişimcilerin değerlendirmek istediği bir alanı ifade eden e-ticaret, ülkemizde her kesin ekmek kazanabileceği bir yapıyı ifade ediyor. Şimdiden genç girişimcilerin bu yönde bir çalışmaya koyulması, alacakları sonuçların hızlanması bakımından önemli.

Nasıl başlarım?

Bugün profesyonel e-ticaret çözümleri sunan bir çok firma var. bu firmaların sundukları paketleri satın alarak, hemen e-ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle bir firmaya ihtiyacınızın olduğunu asla unutmayın. Bunu da şahıs firması kurarak hemen halledebilir, kazandıkça işlerinizi büyütebilirsiniz.