Online girişimciliğe nasıl başlanılır?

Son zamanlarda genç girişimcilerin uğraştığı sektör, e-ticaret. E–ticaret sektöründe kendi işinin sahibi olmak için çalışanlara online girişimci denilebilir. Henüz kavram yeni olduğu için, online dünyaya ait olan her işi, online girişim olarak nitelendirebiliriz. Bu sanal mağazacılık işi de olabilir veya başarılı bir blok işi de. Son zamanların popüler blok girişimlerinden birisi olan webrazzi.com veya eticaretmag.com bunlardan biri. girişimcilik

Online girişimciliğin ilgi çekmesinin sebeplerin bazıları hem sermayesi az olan bir sektör olması hem de başarı sağlandığında gelirin ve popülerliğin fazla olması. Tabi tersinden düşünüldüğünde girişim başarısız olursa, sizleri arkasından fazla ağlatmayacak bir zarar rakamı bırakıyor.

Bu sistemde kolaylıklar olduğu gibi zorlukların olduğu muhakkak. En büyük zorluk rakipler. Çünkü online dünyada girişim içerisinde olan binlerce kişi var. Hepsi de bu güzel pastadan paylarına düşeni almanın derdi içerisindeler. Hiç kuşkusuz her girişim sancılı olacak. Ama sonunda meyvelerini vermeye başladığında kutlu bir doğumun olduğunu fark edeceksiniz. Bunun için online girişimci olmak isteyen gençlerin yapması gereken, bu işi gerçekten isteyip istemedikleri.

Online girişimci olmak için ne lazım? Evvela inançlı olmak ve araştırmayı, kendinizi geliştirmeyi sevmeniz lazım. Bunun yanında online dünyada popüler olmanın yollarını bilmek gerekiyor. Bunun için bir siteniz, sitenizde yapacağınız eylem, eylemin hedefi ve hedefin yerini bulması, sonuçların pozitif olması için gereken yan çalışmalar. Öncelikle bu yan çalışmaların ne olduğundan bahsedeyim. Bir kere web sitesinden anlamanız lazım. Ancak kotlar içerisinde boğulmak babında değil bu durum. WordPress veya Joomla gibi içerik yönetim sistemlerinin kurulumunu ve idaresini bilmeniz gerekiyor. Bunun yanında SEO, SEM, Google Adwords, Niş Pazar Stratejileri, Sosyal Medya Pazarlama, Hosting, Domain, Backlink, e-ticaret sistemleri ve daha başka bilgiler. Meraklanmayın bunlar zor meseleler değil. Asıl zor olan bu işe karar vermek ve nereden başlamalı onun haritasını çizmek.

Öncelikle online dünyada kariyer hedefi istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Buna karar verin. Cevabınız evet ise, kolları katlamaya başlayıp işe nereden ve nasıl başlamalı ona karar verin. Bunu yaparken pek çok makale ve siteyi takip etmeniz gerekli. Öncelikle sanal mağaza kurmayı hedeflemeyin. Merdivenlerin ağır ağır çıkılması gerekir. Hızlı çıkarsanız zirveye çıkamadan nefes nefese kalır bu işi bırakabilirsiniz. Online deneyiminizi arttıracak bir site kurun ve bu sitede satış ortaklığı programlarından seçtiğiniz ürünlerin tanıtımını yapın. Bu size öğrendiklerinizi tatbik etmeyi ve müşteri profilinin nasılını öğretir. Daha sonra ki büyük işlerinizin daha hızlı ve en az hata ile yerine getirilmesi içinde ilaç olur. Online girişimcilikle yeni bir facebook sayfası; https://www.facebook.com/onlinegirisimcilik