Google Adwords Nedir?

Google firması 1998 senesinde bir araba garajında iki genç tarafından kuruldu. Yahoo arama motorunun bir benzeri olduğu için ilk zamanlar Yahoo karşısında eriyip gideceği sanıldı. Çünkü Google kurulduğunda Yahoo’nun üzerinde 4 sene gibi bir zaman zarfı geçmiş, deneyim yönünden Yahoo piyasayı çoktan ele almıştı. Ama beklenenin aksi oldu. google-adwordsGoogle firması Yahoo’nun elindeki liderliği kısa süre içerisinde almayı bildi. Bunun nasılını başka bir makalede anlatmak istiyorum şuanda Google firmasının internet reklamı dendiği zaman akla gelen Google Adwords sistemi hakkında bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle reklam ürün veya hizmet pazarlaması yapmak isteyenler için muhakkak gerekli bir tanıtım yöntemi. Tanıtımın kendisi diyebiliriz. Özellikle internet gibi bir sistemin tesis edilmesinden sonra reklam ile pazarlama işlerinde ki başarılar daha da artmış oldu. Bunun sebebi ise, internet üzerinden verilen reklamların biranda bir çok kişiye ulaşması, bunun hızlı ve her zaman gerçekleşebilmesi etkili oldu. Bu nedenle firmalar için internet reklamı önemli bir unsur. İnternet üzerinden reklam faaliyeti planlamalarında ilk akla gelen ise Google Adwords hizmeti. İlk zamanlar Google tarafından düzenlenen reklamlar, şimdi bizzat reklamcı tarafından ayarlanan bilen bir sistem haline getirildi. Buda Google Adwords uzmanlığı gibi bir iş alanının doğmasını sağladı. Her yenilik beraberinde nakşa bir yeniliğe gebe oluyor.

Google Adword üzerinde reklam vermenin faydaları:

  1. Öncelikle sadece hedef kitleye seslenilmiş olacağından geri dönüşüm oranları, ürün ve hizmet taleplerinde artış sağlanabiliyor.
  2. Reklamlarınızdan gösterildiği için ücret alınmaz. Bunun yerine tıklama başına ödeme şeklinde Google firması sizlere maliyet çıkarır.
  3. Google reklam maliyet tutarınızı belirmenizi de sağlıyor. Mesela 100 liralık bir reklam bütçesi ayırdınız. Google söz konusu reklamınız için 100 sınırına gelene kadar reklamınızı gösterir.
  4. Reklamınızın nerelerde gösterilmesi gerektiğine siz karar verirsiniz.
  5. Reklamlarınızdan aldığınız spnuçlar ayrıntılı bir şekilde gösterilir. Nerelerden reklamınıza tıklanmış, satış sağlanmış gibi ayrıntılı bilgiler Google tarafından sağlanır. Buda operasyonlarınızı daha stratejik ayarlamanıza yardımcı olur.
  6. Belirlemiş olduğunuz niş pazara ulaşmanın en kısa ve kolay yolunu Google Adwords sistemi sağlar.
  7. Google Adwords içerisinde her kesin reklam masrafları eşit sağlanır. Büyük firmalara uygulanan reklam özellikleri, şahıslara uygulananlar ile aynı. Google kimseye ayrı bir reklam kampanyası düzenlemez.