On iki parmak bağırsağı kanseri

Sindirim sistemi organlarından olan on iki parmak bağırsağı kanserinde en önemli belirti, gece aniden uykularımızı bölen ağrılardır. Bu durum genelde mide ülseri ile karıştırılabilir ancak daha farklı işlevsele sahip olmasıyla mide ülserinden ayrılır. Hastalık başlangıcını bağırsaktam olarak tespit etmek zordur. Çünkü rahatsızlıklar kendini hastalığın ilk evrelerinde hissettirmez. Gelişen hastalık daha sonraları kuluçka döneminden kalkarak ani sancılara ve ağrılara sebep olur. Hastalık kendisini sonradan belli ettirdiği için engellenmesi konusunda geç kalına biliyor. Hastalık kronikleşerek, sürekli bir hal alıyor. Tedavisinde ilaçlı yöntem kullanılarak, ağrı ve ani sancıların önlenmesi sağlanıyor. Hastalığın daha ince tahlillerden geçirilmesi için gerekli olan endoskopik yönteme hastalık sahibi kişinin biran evvel sokulmasıdır. Daha iyi bir tanı daha güzel bir tedaviye, hastalığın kuluçka dönemine döndürülmesinin anahtarıdır.

Ağrıların merkezi karının ortası ve göbeğin hemen üssüdür. Mide ülseri ile karıştırılmamalıdır. Mide ağrılarının yemek esnasında hemen ardından geldiği görülebilir. Ancak on iki parmak kanseri ağrıları yemek ardından veya birkaç saat sonra değil, mide boşken, açlık hissinin yaşandığı zamanlarda görülür.

Ağrıların daha az yaşanması için baharatlı yemekler, alkol, sigara, çay gibi mide asidini arttıracak besinlerden kaçınılması gerekir. Ağrı ortaya çıkığında antiasit nitelikte ilaçlar kullanılarak, on iki parmak bağırsağında yaşanılan ağrılar kesilebilir. Ancak bu anti asit ilacının da sıklıkla kullanılması önerilmemektedir. Hastalığın kuluçka döneminde belli olmaması sebebiyle müdahaleler gecikse dahi, önlenemez bir durumda değildir. Ama hasta kendisi ihmal ederek vücudunun uyarılarına kulak tıkarsa, hastalık daha vahim sonuçlara doğru gidebilir. Bu sebeple mide bölgelerinde en ufak ağrı hissi yaşayan kimselerin en azından sağlık ocaklarına uğrayıp, doktorlarından bilgi almaları, isabetli bir davranış olacaktır.