Keman nasıl olmalıdır?

Keman romantik anların yaşanmasında ilaç olan müzik aletidir. Yaşamış olduğunuz andan, sizleri farklı boyutlara götürür. Sevdiğimizle keman dinletilerinde daha farklı duygulara yelken açtığınız olmuştur belki… İşte kemanın yaşattığı farklı duyguları, yaşamak ve kemanyaşatmak isteyenler, kemanın inceliklerini öğrenmek için kendilerini seferber ederler. Bu işi öğrenmek için yola çıktıysanız veya usta bir kemancıysanız, ihtiyacınız olan keman, bazı özellikleriyle sizlere hitap etmelidir.

Bir keman için gerekli olan kalite standartları, üretildiği ağaçla alakalıdır. Bunun için ustaların tercih ettikleri ağaç türleri, masif yani doğal ağaç olmaktadır. Bunun yanında gül ağaçları, ladin ve maun denilen, tamamen organik tasarımların gerçekleştirildiği ağaçlar da tercih edilir. Bu ağaçlar hayatı güzel kılmak, anlamlı kılmak için ele alınan kemanlar için gerekli olan en önemli ana üretim malzemesidir. Hayatı güzelleştirmek, anlama büründürmek için keman gerekiyorsa, bu anlamlı vazifeye layık olan bir üretim süreci gereklidir. Piyasada ki ucuz üretim kemanları anlamanız için yapmanız gereken hangi ağaçtan imal edildiğine öncelikle dikkat etmektir. Eğer ağaç yukarıda saydığımız türlerden ise, emniyetli bir kemanla yüz yüzesiniz demektir.

Kalite demek fiyat açısından biraz pahalılık demek olabilir. Ancak dediğimiz gibi sağlıklı bir keman için biraz harcama yapmak gerekir. Güzel tasarımlı gözüken ucuz kemanlar yanıltıcı olabilir. Bu nedenle, ucuz üretim sonucunda üretilen kemanlardan uzak durmanız gerektiğini bir kez daha söylemek isterim.

Akustik açıdan ses getirmeyecek kemanlar, sizleri yanıltabilir. Her zaman iyi bir kemanla çalışma yapmak, yeteneklerinizin giderek geliştiğine tanık olmanızı sağlar. Böylece kendinizi motive etmiş olursunuz. Ancak ucuz üretim ve doğal ağaçtan başka bir ürün kullanılarak üretilen bir keman, mesela sunta veya suntalamdan üretilen bir keman, sizlerin yeteneklerini sesinde boğacak, belki de, büyük bir yeteneğinizi ucuz bir ürün için gömmüş olacaksınız.