Kronik obstrüktif akciğer hastalığı

koahKronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı isimlerinin baş harfledir. Sigara kullanıyorsanız KOAH hastalığına yaklanmanız oldukça fazladır.

KOAH hastalığı bir insanın, 20 yıl boyunca bir paket sigara içerse KOAH yakalanması riski çok fazladır. Hastalık genellikle kırk yaşlarında görülmeye başlar. Sigara içen insanlar, öksürük ve balgamları ciddiye almadığından dolayı oldukça sinsi ilerler. Ve bu yüzden KOAH teşhisi oldukça geç olacağından ötürü, akciğerlerin önemli bir kısmını hasta kaybedecektir.

Sigara içen her beş kişiden birinde KOAH vardır. KOAH önemli bir sağlık sorunudur. Ülkemizde 20 yaşının üzerinde bir çok insan sigara kullanmaktadır. Bu da onların 20 yıl içerisinde sigarayı bırakmazlarsa KOAH yakalanma ihtimallerinin olduğuna işarettir.  Ülkemizde on milyondan fazla insan KOAH yakalanmıştır.

Sigara dumanını içinize çektiğiniz zaman, nefes borularına zararlı gazlar dolacağından dolayı yıllar geçtikçe bu zararlı gazlar bronşlar ve hava keseciklerinin yapısını bozar. Bu da Bronşit oluşumuna neden olur. Hava keseciklerinin zarar görmesi ve parçalanması sonucunda da Amfizem ortaya çıkar.

KOAH adı altında bu iki hastalık görülmektedir. Sigara içim ile birlikte amfizem ve bronşit meyana gelir. KOAH tedavisi olan bir hastalık değildir. KOAH çok çabuk ilerleyen bir hastalıktır. Erken teşhis sonucunda, hastanın sigarayı bırakması Kronik Obstrüktif akciğer Hastalığının ilerlemesini durdurur.

Kronik Obstrüktif akciğer Hastalığında kana oksijen geçişi azalacağı için vücudun oksijensiz kalmasından dolayı,  pek çok ciddi rahatsızlıkta oluşacaktır.

Kronik Obstrüktif akciğer Hastalığında en çok öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi şikayetler görülür. Öksürük ve balfam sadece sabahları görülür. Çok az miktarda balgam çıkarılır. Nefes darlı ise, hastalığın ilk başlarında ortaya çıkar. Kişi, hızlı yürüyemez veya koşamaz. Merdiven veya yokuş çıkarken nefes nefese kalır. Hastalık ilerlerse durduğu yerde bile nefes darlığı çekecektir.