Müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır?

Müşteri velinimetimiz. Bu nedenle kendilerini memnun etmek ve sadık bir müşteri profili elde etmek için firmaların pazarlama stratejilerinde müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalar karşımıza çıkar. Daha önceleri müşterinin ifade ettiği bir anlam yoktu. Fordizim olarak Corporate agreementsadlandırılan kitlesel üretim dönemlerinde slogan “Herkes siyah olmak kaydıyla istediği arabayı alabilir” ifadesiydi. O döneme Henry Ford’un bu sözü ile ışık tutmak çok kolay. Bunu kısaca açacak olursak, bugünkü gibi tüketici odaklı bir üretim değil, sadece satılması ve para kazanılması adına yapılan bir imalat söz konusuydu. Ancak daha sonra insanların ihtiyaç ve duygularına seslenemeyen ürünlerin depolarda birikmesi, 1971 buhranını, sonunda ise bu sistemin çökmesini sağladı.

Bugün müşterilerin memnuniyetini sağlamak adına kurulan departmanlar söz konusu. Müşteri ile direk temasta bulunan kişilerin ise eğitimine dikkat gösteriliyor. Müşterileri ne istediği? Bunun nasıl çözülmesi gerektiği? Soruları ince çalışmalar neticesinde cevaplanıyor. Biz de müşteriyi tanımanın, onu anlayabilmenin ve satışları arttırmanın, müşteri memnuniyetini tahsis etmek için anlamlı olacak 3 soru üzerinde duruyoruz.

Soru 1. Müşterinin sorunu var. Bu sorunun girişimci kişi farkında olmalı. Bu nedenle kendisine müşteri sorununun nasıl çözümleneceğini biliyor mu? Eğer bilmiyorsa girişimci bunu açıklamalı.

Soru 2. Müşteriye sorunun çözümünde sunulan ürün ya da hizmetin sonuçlarını iyi algılayabildi mi? Kendisi için faydalı olacağına ikna edildi mi? Bunun için izlenen vasıtalar sonuç veriyor mu?

Soru 3. Müşterinin problemine yönelik ürünlerin piyasada çeşitli olduğu kesin. Sizin sunduklarınızın farkını müşteri algılayabildi mi?

Bu soruların iyi bir şekilde cevaplana bilmesi için müşteri eğitilmeli. Hangi yolla müşteriye ulaşıyorsanız, o noktada müşteriyi eğitici yazı, video, ses veya reklamları çok iyi kullanmalısınız. Sürekli bir inovasyon çalışmasıyla, hizmet ve ürünlerinizin sunduğu çözüm farkını müşterilerin zihninde meydana getirmelisiniz.