İş hayatında başarılı olmanın yolları

Hepimiz hayatımızı sürdürebilmek için gerekli olan parayı kazanma peşindeyiz. Para kazanmak için çalıştığınız işte daha başarılı olmayı şüphesiz isterseniz. İş hayatında başarının sırrı; birçok bileşenin oluşturduğu bir disiplin, zeka ve kararlılık meziyetinin oluşturduğu geniş bir konudur. Başarılı olmayı şansa bırakmak, sayısal lotodan büyük ikramiyenin çıkmasını beklemek ile aynı şeydir.

İş hayatında başarılı olmak için doğru kişiler ile çalışmalısınız. Başarılı bir kariyer için etrafınızdaki kişileri iyi seçin. Size yarardan çok zarar getirecek insanlardansa, güvenerek rahatlıkla çalışabileceğiniz insanların etrafınızda olması başarının en önemli öğelerinden birisidir.

Bugünü değil yarını düşünün

Şu an bulunduğunuz durum ne olursa olsun, gelecekte konumunuzun değişebileceğini unutmayın. Başarı merdivenlerini azim ile tırmandığınız gibi aynı hızla aşağı da düşebilirsiniz. Disiplini ve çalışmayı asla bırakmayın ve ilk önce kendinize güvenin. Günü kurtarmanın peşinde olmadan, yarının size neler getirebileceğini hesaplayın. İşiniz ile ilgili kişilere geleceğe dair sözler verirken, ileride size neler getirebileceğini iyi hesaplayın. Doğacak sonuçların sizin için bir sürpriz olmamasını sağlayarak, zor duruma düşmenin önüne geçebilirsiniz.

Bazen konuşmamak yalan söylemekten iyidir

İş hayatınızda insanlara yalan söyleyerek geçiştirdiğiniz durumlar, ilerleyen günlerde daha da büyümüş sorunlar olarak size dönecektir. Dürüst olmak size o gün için para kaybettiriyorsa bile, gelecekte “hiç” para kazanamamanızdan çok daha iyidir. Başarılı olmak için “size güvenen” insanlar ile çalışmanız gerekir, her sözünüzün altında bir mana arayanlarla değil…

Diğer insanlardan daha iyi olduğunuz konularda fikirlerinizi kendinize saklamak bazen büyük bir avantaj olabilir. Heyecanınıza hakim olun ve sizi diğerlerinden ayıran fikirlerinizin başkalarına değil, kendinize başarı getirmesini sağlayın. Eğer insanlara yalan söyleyerek onlardan gerçekleri saklamak istemiyorsanız, sadece susun. İş hayatında “sır” diye bir kavram yoktur unutmayın. Bazen en güvendiğiniz kişi bile sırlarınızı kendi çıkarı için başkaları ile paylaşmaktan çekinmez.

Risk almaktan korkmayın

Yatırım yapmak için en garantili yolları seçmekten vazgeçin. Güvenilir yatırım demek en az kar getiren yatırım demektir. Başarının sırrı biraz da ne kadar çok risk aldığınıza bağlıdır. İnsanlara güvenerek risk almaktan çekinmeyin ancak her zaman kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurun. Kendi çıkarınız için gireceğiniz bir işin riskinden çekiniyorsanız, yanınıza her zaman bu işten çıkar sağlayacak başka insanlar almaya çalışmayın. Unutmayın ki; paylaşarak azalan sadece işin riski değil aynı zamanda sizin başarınız ve kazancınız olacaktır.