Niş Pazar stratejisi

Pazarlama stratejilerinden en önemlisi niş Pazar konusunda çıkarılacak bir yolun belirlenmesidir. Neden mi? En azından internet üzerindne pazarlama işlerine girişenler için bu niş pazarlama çok önemli. Çünkü gireceğimiz pazarlama sektöründe yani online pazarlamada binlerce rakibimiz var. ancak bu rakipler bizden daha önce piyasaya girmişler ve kendilerini tanıtmışlar. En azından belirli bir kitleyi yakalamışlar. Deneyimleri var. Buniş pazar online pazarlamanın nimetlerini bir yerden okuyup da bodoslama bu işe girmek, faydadan çok zarar verir işletmelere.

O zaman yeniysek online pazarlama hususunda ilk stratejimiz, internette var olan pazarımızı tespit ve tayin etmeye geliyor. Nasıl olacak bu iş diye merak ediyorsunuz? Güzel o zaman hemen anlatmaya geçelim. Öncelikle online pazarlamada bilmemiz gereken çok işler var. Bir kere sanal mağazamızın arama motoru optimizasyonu yapılmalı. Madem ürün pazarlıyacağız, piyasanın liderine de kendimizi iyi bir şekilde pazarlamak mecburiyetindeyiz. Böylece amacımızın insanlara hizmet olduğunu anlasın ve bizlere yardımcı destekçi olsun. Bunun dile de SEO’dur. Ancak ben bunu anlatmayacağım. Ancak kısaca değinmek istedim. Çünkü niş pazarınızı belirleyip, pazarlama eylemine geçtiğinizde SEO da önemli bir destekçiniz olacak.

Gelelim pazarımızı belirlemeye. Öncelikle niş pazarın ne olduğundan bahsedelim. Geniş bir pazarı bir nevi parçalara ayırma. İnce hedefler belirleyip, o hedef üzerinden online pazarlamada başarılı olma anlamında. Bunu belirlemek için yapacağımız şudur. Elinizde satacağınız ürün var diyelim. Google Adwords sisteminde yer alan “araçlar ve analiz” sekmesinin içerisinde anahtar kelime analizlerine tıklamalıyız. Tıkladıktan sonra açılan sayfada birinci sekmeye tıklıyoruz. Böylece keyword tool aracına ulaşmış olduk. Elimizde ki ürün ne peki? Diyelim kışın en çok ihtiyaç olunan ısıtıcılar. O zaman keyword tool aracına ısıtıcılar yazıyoruz.

Yazdıysak göreceğimiz ısıtıcı ile yapılan aramalar. Bunlar arasından en spesifik olan anahtar kelimeye odaklanarak, -niş Pazar seçimi- o kitleye pazarlama yapacağız. Bu kitle ne kadar dar olursa, rekabet o adar az olur. Bu da satışlarımızın daha sağlam ve çok olmasını sağlayacak. Elektrikli fan ısıtıcı fiyatları kelimesine odaklandım ben. Neden peki? Çünkü aylık arama sayısı en az 20. Arama trendi grafikte gözüktüğüne göre yükseliyor. Bunun yanında rekabet düşük. Yani bu kelimeye odaklı bir ihtiyacı karşılayan kimse yok. O zaman bu ihtiyaca cevap verecek bir sistem kuruyorum. Nedir o? Bu pazara ulaşmak için hem seo çalışması yapıyorum hem de Google Adwords çalışması. Böylece pazara hızlı ve çabuk şekilde ulaşıp, satışlarımı arttırıyorum.