Hükümet kadın 2 filmi hakkında değerlendirme

Yeni vizyona girmiş olan hükümet kadın filmi hakkında interetten pek çok yorumu bulabilirsiniz. Filme sosyolojisi açısından başarılı bir oyunculuğun sergilendiği filme de, her sahnenin özenle çekildiği belli. Konu olarak da birincisinin geçmişe dair hikayesini anlatan bir film. İkiyi izlediğinizde birincisinde ki senaryonun nedenini daha iyi kavrayabileceğiniz hukumet-kadin-2bir film. Birincisini izlemeyenler için de farklı bir zevk ve eğlence alabilecekleri bir film olduğu kesin.

Film içerisinde gerek oyuncuların sergilediği oyunculuk kalitesi gerekse senaryoda geçen metinlerin başarılı bir şekilde seçilmesi, herkesi kahkalara boğmak için çok nezih şekilde düşünülmüş. Ancak filmde bazı kıstas ölçülerimizi değiştirecek olursak, manevi değerlerimize olan yaklaşımlar kötü algılanabilcek bir şekilde gösterilmiş. Buda filmi, örf ve adetleri belli olan bir topluma hakaret eder gibi bir konuma sürüklemiş. Manevi değerlerin nasıl kullanılacağını bilmeden alay konusu edilebilecek seviyeye getirilmiş olmasının bir kasıt unsuru oluşturduğu muhakkak. Film tarihimizde İslami figürleri sürekli itici gösteren bir senaryodan başkasına rastlamak mümkün değil. Bu da düşünüldüğü zaman ekonomik çıkarlar uğruna manevi değerlerin olmaması gerektiği gibi gösterilmesini, filmlerde daha komik sahnelerin var olmasını sağlayan bir araç olarak kullanılıyor.

Yeşilcam içerisindeki filmlerin 3’de 2’sine yakın bir bölümünü kocasını aldatan kadın konularını işlediğini bildiğiniz zaman, toplumun asli değerleri olan İslami kuralların neden yaşanamaz olduğunu ve bunların geri planda tutulduğunu anlayabilirsiniz. Cemiyetimize yapılan en büyük saldırı, bizi biz yapan unsurların toplu bir bombardımana tabi tutularak çürük bir değerler malzemesi olarak gösterilmeye başlanması. Bunu yaparken de tüm iletişim kanalları, eğitim kanallarının kullanılmasının sağlanmış olması. Sinema da bu kanallardan birisi. İslam nizamına dair hiçbir bilgisi olmayan insanların bu tür filmleri de izledikten sonra İslam hakkında yıllardan beri dezenformasyon şeklinde yayılan bilgilere kapılmış olan genç veya gençlik, elbette ki bu yanlış duygularını sağlamlaştıran bir fikir içerisinde olacak. Esef ediyorum…