Akıllı telefonların devrimi

Akıllı telefonların hayatımıza getirdiği yenilikleri herkes az çok bilir. Ancak bu kadarı da pes denilebilecek bir yenilikten, belki de bir devrimden sizlere bahsetmek isterim. Herkes çocukken hazırladığı kağıttan uçakları bilir. Kısa zamanda yapar, sonra atarak arkasından baka kalırdık. İşte iki mühendislik öğrencisi geliştirdiği akıllı telefon uygulaması ve aparatı sayesinde bu kağıttan uçakları yönlendirmeyi başardı. Geliştirdikleri uygulamayı akıllı telefonunuza kurmanız ardından da bir kağıt ile yaptığınız kağıttan uçağa, uygulamanın nokia-akilli-telefonlaraparatını yerleştirmeniz.

Bundan sonrası ise, uçağı havaya atmanızla başlıyor. Uçağı havaya attığınızdan itibaren akıllı telefondaki kontrol panelinden uçağı yönlendirmeniz gerekecek. 10 metre kadar yükselebilen bir kağıttan uçağa böylece sahip olmuş olacaksınız. Kağıda takılan aparat çarpmalara ve darbelere karşı dayanıklı yapılmış. Malum inişler sert olacak. Bu uygulama henüz seri üretime geçmedi. Bunun için ihtiyaç duyulan finansman kickstarter’da toplanıyor. Öğrendiğimize göre de uygulamaya destek baya bir gelmiş. Yani yakında kağıttan yaptığımız uçakların devrim niteliğinde bir uygulamayla idaresi elinizde olacak.

Akıllı telefonlarla gelen yeniliklerin çocukluğumuzun oyuncanı da akıllı bir sitile sokması devrim değilse nedir? Kim bilir bu akıllı teknolojiler daha nelere kadir olacaklar. Akıllı ketıl, akıllı saat, akıllı ayakkabı, akıllı gözlük, akıllı bot ve takım elbiselerden tutunda  akıllı televizyonlara kadar hayatımıza yeni yeni ürünler 2014 yılından girecek. Bunun yanında akıllı telefon uygulamalarının sağlık alanında da, büyük uygulamaları piyasaya sürdüğünü söylemek isterim. Afrika gibi doktorların az olduğu yerlerde bu uygulama sayesinde doktora gerek kalmadan, hastalık tespit edilebiliyor. Hastalığın tespitinden sonra da, ilaç sağlanabiliyor. Uygulama şu şekilde çalışıyor. Öncelikle hasta uygulamanın çalışır olduğu bir akıllı telefonu gözüne tutuyor ve resmini çekiyor. Uygulama daha sonra vücutta check-in yaparak, yazdığı raporu doktara yolluyor. Doktor da gerekli işlemleri, incelemeyi yaptıktan sonra hastaya telefonla geri bildirimde bulunuyor.