Nedir bu kişisel gelişim?

Son zamanların hatta tüm zamanların değişmez bir gündem konusu olan kişisel gelişim, çok popüler bir eğitim metodu. Herkes, kendisini daha iyi ve kaliteli yapmak adına birçok kişisel gelişim kitabı okumayı hayal eder. Aynı zamanda çeşitli programlara da katılmayı. Ama kimse ne eline alıp, kitap okumayı başarabilir nede gerekli olan eğitimlere katılabilmeyi. Bazı kişilerde bunu başarmalarına rağmen kişisel gelişimleri hususunda bir aydınlanma yaşamadıkları için “ne kişisel gelişimi boş plan ve fikirler, para tuzağı” gibi bir takım algılara kapılır. Peki yapılan hatalar nerede?kisisel-gelisim

Öncelikle kişisel gelişim kitapları okuyacağım deyip, okuyamayan, eğitimlere gideceğim deyip, gidemeyenlere seslenmeliyim. Eminim zamanınız yok. Ama hayatınıza bir bakın. Eğer eğlenceden kaynaklı bir zamansızlık yaşıyorsanız, kişisel gelişim konusunda belli bir mesafe kat edemezsiniz. Genelde eğlenme ve gezme, sosyal olma kişisel gelişim olarak tanımlanır ama değildir. Kişi ne kadar iletişimci olursa olsun, eğer nasıl hareket edeceğini ve çalışacağını bilmiyorsa, karşıdakiyle iletişim kurabilmesinin bir anlamı olmaz. Kişisel gelişim çalışmalarından verim alamayanların sebebi hikmeti de, öğrendiklerini uygulama konusunda sabır ve azimle hareket edememeleri. Bu durumda kendilerinde bir değişiklik ve değişim meydana gelmez. Buda hayal kırıklığının yaşanmasına sebep olur.

İyi bir gelişim süreci için hayatımızın belli bir zamanını değil, ölünceye kadar ki, uzun olduğunu düşüncüğümüz zamanı kale almalıyız. Yani sürekli bir değişim ve gelişimi kendimize program olarak yüklemeliyiz. Bu sayede düşüncemiz, bilinçaltımıza işleyerek, her mekanda kedisine yarayacak bir bilgi ve değişim arar. Bu sizin vücudunuza kotlanan ve meleke haline gelen bir hal alır. Böylece her zaman kendi kişisel gelişim sisteminizle hareket etmiş olursunuz. Eğer düşüncenizi gelişmeye odaklı programlamayı samimi şekilde başarırsanız, kişisel gelişim kitapları veya programlarına daha ehemmiyet verir ve öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz.