İş yerinde utangaçlığınızı yenin

Eğer çok utangaçsanız, bu durum iş kariyerinizi olumsuz etkiler. Saygılı olmak, boş konuşmamak ve iş yapmak çok büyük değerlerdir. Ancak utangaç insan biraz ifrat derecesinde konuşmamayı, insanlardan kaçmayı ve uzak durmayı seçinde, iş hayatı tehlike muhakkak girer. Tabi bu aşılamaz bir durum değil. Çalışarak ve kendinize güvenerek bu durumu aşacağınıza inanmalısınız. Unutmayın etrafınızdaki insanlar sizden akıllı ve zeki değil. Hepsinin gözleri ve beyni olduğu gibi, sizinde aynı şekilde gözünüz, ağzını ve bir fft20_mf3580036beyniniz var. O zaman elinizdekileri kullanma sanatını neden öğrenmiyorsunuz da, insanlardan eksik olduğunuzu düşündüğünüz yönlerinize odaklanarak kaçıyorsunuz? Bu eksiklik meselesi de sadece sizin beyninizin ürettiği yanlış algılar. Hepsini şimdi denize atın ve akıntıyla beraber başka sahil ve limanlara gitmelerini sağlayın.

Hata yapmaktan çekinmek, insanı iyice içene kapatır. Halbuki hata yapmak çok iyi bir durum. Çünkü kendinizi geliştirirsiniz. Hata yapmadığını söyleyen veya hata yapmayan insanların varlığına mı inanıyorsunuz yoksa. O zaman aldanıyorsunuz. Çünkü her insan hata yapar. Hata yapabilirsiniz bu nedenle iş yerinizde kendi fikirlerinizi ortaya koymaktan asla kaçmayın. Bu kaçış hayatınızın her zerresine giderek yayılır ve sonunda kendinizden de kaçar ve doyumsuzlukla hayata küsersiniz.

İnsan gerçekten etrafından insanlar olduğu sürece konuşmaktan çekinir ve sıkılır. Bu herkeste belli bir evre meydana gelen tabii bir durum. Ancak tabi olmayan durum ise, bu olayı çok abartmak. Yani kişi konuşması halinde kendisine farklı gözle bakılacağını düşünüyorsa, bu tabi değil. Ama sesi titriyorsa ilk deneyimi olduğu için mazur görülebilir. Şimdi bunu aşmanın yolu, herkesi kendiniz gibi düşünmek, veyahut da, etrafınızdakileri görmezden gelebilmek. Bunların zor olduğunu biliyorum ama kendini aşmak ve geliştirmek isteyen kişi için zorluk en tatlı gıdadır. 😀