Neden tescil işlemlerine gerek var?

İnternetin gelişmesiyle beraber meydana gelen imkanların kalitesinden şikayet eden yok ama, bilgiye daha kolay ulaşılan bu mekanda bazı hak hırsızlarında marka, logo, slogan veya isimler kopyalanarak, kurumsal firmaların hakları ihlal edilmekte, ayrıca manevi ve maddi bir takım zararların doğmasına neden olunmakta. Firmaların bu nedenle tescil işlemlerini yaptırmaları ve kendilerine özgü olan kurumsal kimliklerine dair slogan, marka, ürün tasarımları, isim gibi sembollerin koruma altına alınması lazım.markaTescil

Acele etmekte yarar var…

Firmaların yaptıkları hatalar arasında markalarını, isimlerini ve sloganlarını tescil ettirmeden pazarlama çalışmalarına başlamaları. Bu durumda karşısında isimlerinin veya markalarının kullanılmaya başlanmasıyla beraber hak iddiasında bulunamıyorlar. Çünkü kanunlar nezdinde tescil edilmeyen isim veya markanın üzerinde hak iddia etmek söz konusu değil. Bunun daha kötü olan bir durumu eğer firmanızın ismi veya sloganı sizden önce tescil edilmişse, yine hak iddia edemediğinizden zararınız daha büyük olmakta. Yapmanız gereken hemen isimlerinizin tescil işlemlerine başlamanız ve sonrasında,  pazarlama ve geniş çaplı tanıtım işlerine girmenizdir.

Firmalar ticari sicil belgelerinde marka isimlerine veya sloganlarına yer vermekle, herhangi bir durumda hak iddiasında bulunabileceklerini sanıyorlar. Ama 556 sayılı HKH gereğince, ticari sicil içerisinde geçen ifadeler, logolar, sloganlar, markalar, hak iddia etmek için yeterli değildir. Bu durumun farkında olarak, Türk Patent Enstitüsü aracılığıyla isim, marka tescil çalışmalarının yapılmasını sağlayın.

Bunun yapmanız gereken bireysel başvuru. Dilekçe yazarak gerçekleşecek başvurudan sonra, gerekli belgelerin temin edilerek işlemlerin tamamlanmasına sağlayabilirsiniz. Dilerseniz, aracı danışmanlık ajansları sayesinde, marka, logo, isim gibi tescil işlemlerinizi yaptırta bilirsiniz. BU sayede, bilinçli ve bilgili ajanslarla tescil işlemleriniz daha hızlı gerçekleşir. Sizde tescil işlerinden dolayı kaybedilen zamanı işinize harcayarak değerlendirmiş olursunuz.