NBA

NBA’in açılımı “Ulusal Basketbol Birliği” anlamına gelNBAen “National Basketball Association” şeklindedir. NBA; Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş olan profesyonel basketbol ligine verilen isimdir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulu bir lig olmasına rağmen, NBA tüm dünyada basketbolseverlerin müdavimi olduğu bir görsel şölen niteliğindedir. Lig maçları tüm dünyada takip edilmektedir ve NBA oyuncuları tüm dünyada geçerli, büyük bir popülariteye sahiptirler.

NBA; 6 Haziran 1946 tarihinde kurulmuştur. İlk kurulduğunda adı BAA yani “Basketball Association of America” şeklinde idi. 1949 yılında NBL yani “National Basketball League” ile birleşince bugünkü adı olan NBA adını almıştır. Bu birleşime ilk etapta 17 takım dahildi. Bugün ise NBA’de 30 takım yer almaktadır.

NBA’in logosunda yer alan basketbolcu silüeti, Los Angeles Lakers’lı oyuncu Jerry West’e aittir.

NBA genel olarak iki “konferans” şeklinde tabir edilen gruba ayrılmıştır:

  • Doğu konferansı
  • Batı konferansı

Her iki konferansta eşit sayıda takım yer almaktadır, 15’er takımdan oluşan iki grup söz konusudur. Doğu ve batı konferanları da kendi içlerinde iki gruba ayrıldığından, NBA’de toplamda 5’er takımdan oluşan 6 grup söz konusudur.

NBA’in işleyişinde iki dönem söz konusudur:

  • Normal sezon
  • Play-off

Normal sezon; Kasım ayının ilk haftasında başlar. Ancak, takımlar Ekim ayında toplanır ve antremanlara başlarlar. Normal sezonda her takım toplam 82 maç yapar ve bu maçların yarısı kendi sahalarında, yarısı da deplasman gerçekleşir. Normal sezon maçları Nisan ayında biter, play-off maçlarına geçilir.

Play-off maçları; Nisan ayı sonunda başlar. Play-off’ ta tüm takıımlar değil, sadece play-off’a kalma hakkı elden eden takımlar yer alır. Toplam takım sayısı 16’dır ve bu takımların yarısı doğu konferansından, yarısı da batı konferansından seçilir. İlk dört sırayı grup liderleri ve en iyi ikinciler kendi aralarında paylaşırlar.

Play-offlar yedi maç üzerinden ve konferanslar bazında oynanır . Final maçları ile belirlenen konferans şampiyonları NBA Finali’nde karşılaşırlar ve kazanan NBA Şampiyonu olarak yılı tamamlamış olur.  Kazanan takımın tüm koçuna ve oyuncularına Şampiyonluk yüzüğü verilir.