Obezite nedir?

İnsan vücudobeziteundaki yağ miktarının sağlığı tehdit edecek derecede fazla olması şeklinde açıklanabilecek olan obezite, kısaca aşırı şişmanlıktır.

Normal koşullarda erkeklerde vücudun %15 ila %18’i yağ dokusundan oluşmaktadır. Kadınlarda ise bu oran, %20 ile %25 şeklindedir. Bu oranların erkeklerde %25 üstüne, kadınlarda ise %30 üzerine çıkması durumu “obezite” olarak tanımlanmaktadır.

Obezite hem tıbbi, hem de psikolojik olarak olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Sosyal yaşamda yaşanan zorluklar, tıbben yaşanan problemler kişiyi aşırı derecede baskılamaktadır. Obezitenin fizyolojik sonuçları genelde kalp ve damar sistemi üzerinedir ve bu tarz rahatsızlıklar hayati risk teşkil eden tablolara kadar ilerleyen sonuçlara sebebiyet verebilmektedir.

Vücudun dengesini sağlayabilmesi ve kilonun stabil kalabilmesi için, alınan enerji ile harcanan enerji miktarları eşit olmalıdır. Eğer harcanan enerji daha çok ise zayıflama ve kilo kaybı, harcanan enerji daha az ise şişmanlama ve kilo alımı gerçekleşmektedir. Bu nedenle, kilo takibi önemlidir. Açıklanamayan kilo alımları ve kilo kayıpları söz konusu olduğunda vakit kaybedilmeden bir doktor gözetiminde sebepler irdelenmelidir.

Günümüzde, harcanan enerjinin azalmasına neden olan hareket azlığının egemen olduğu yaşam stillerinin benimseniyor olması, obeziteyi hemen hemen her toplumun en önemli sorunlarından biri haline getirmiştir.

TV ve bilgisayar başında “abur cubur” tabir edilen aşırı kalorili yiyecek ve içecek tüketimleri bu kapsamda en sakıncalı beslenme şeklini teşkil etmektedir. Anne ve babalar, çocuklarının bu beslenme şeklinden uzak kalmasını sağlamalı, beslenme anında başka bir iş ile meşguliyetine izin verilmemelidir. Çocukların herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri teşvik edilmelidir.

Kalori takibi konusu abartılmamalı, ancak genel olarak alınan gıdaların kalorileri hakkında fikir sahibi olunmalı, aşırı kalori alımı söz konusu olduğunda ise bunun vücutta yağ olarak depolanmasına engel olabilmek adına hareketlilik ve doğal olarak enerji tüketimi artırılmalıdır.