Müziğin hayatımızdaki yeri

Doğrudan insanların ruh haliyle ilişkili olan bir duygu olan müzik, ritimler ve sözlerle kişinin o anki durumuna hitap eder. Müziğin insan duygularına hitap eden bir araç olması, birçok farklı duyguyu barındıran kompleks bir ruh hali olmasına da neden olur. Gözle görülmeyen, el ile tutulamayan bir şey olmasına rağmen farklı şekillerde de olsa her insanın hayatında müziğin var olduğu söylenebilir. İnsanın içinde bulunduğu ruh haline göre müzik dinlemesi de, müziğin ruha hitap eden bir aktivite olduğunu gösterir. Üzgün veya aşk acısı çekerken müzikler ile dans edip eğlenilirken dinlenilen müziklerin farklı olmasının nedeni de budur. Zira her ruh haline ve karakter tipine uygun farklı bir müzik bulunmaktadır.

İnsanın müzikle olan ilişkisi, yaşadığı olaylara da bağlıdır. Bazı şarkıların duyulması ile birlikte insanlar yıllar öncesinin anılarını hatırlamaya başlayabilir. Çünkü bu şarkı, kişi için doğrudan belirli bir anıyla özdeşleşmiştir. İnsanların kendi hislerine tercüman olan şarkılar bulunması da oldukça ilginçtir. Her insanın hayatında müziğin iyi ya da kötü bir yeri bulunmakta ve bazı şarkılar “dönem dönem” çok fazla dinlenmektedir. Aşık olan bir kişi, kendi hislerinin birebir olarak ifade edildiği şarkılar olduğunu düşünmekte ve bu dönemde bu şarkıları dilinden düşürmemektedir. Bazı şarkılar kişinin içinde kendisinin dahi tarih edemediği duyguları harekete geçirerek, kişinin aniden ağlamaya başlamasına bile neden olabilir. Bazen de ilk defa duyulan bir şarkının sonu dahi gelmeden kişi şarkıyı çok sevebilir.

Müziğin insan duygularına hitap etmesi, her insanın istediğinde farklı müzik aletlerini iyi ya da kötü çalarak müzik yapabilmesini sağlar. Her insanın içinde müzisyen bir taraf bulunur. Profesyonel müzisyenlik kavramının dahi tartışıldığı günümüzde, bazı çok basit ezgiler dahi milyonlarca insanın beğenisini kazanabilmektedir. Bu sebepten ötürü müzisyenin yaptığı müziğin sevilmesi ve kitleler tarafından dinlenmesi için müzik bilgisinin olması gerektiği de söylenemez. Dileyen her insan istediği gibi müzik yapabilir çünkü müzik yapmak zaten her insanı içinde var olan duygulara hitap eden bir eylemdir.

İnsanlık tarihinin ilk dönemlerinden beri insanoğlu çok farklı malzemelerden birçok değişik müzik aleti yapmış ve müzik yaparak duygularını diğer insanlarla paylaşmıştır. Müzik bir anlamda kişinin duygularının hayat bulması ve paylaşılarak büyümesi de demektir. İnsan hayatında müziğin önemi her zaman büyük olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Her gün müzik dinlemeyen insanların dahi ruhuna hitap eden şarkılar bulunmaktadır. Bazı insanlar evde, araba ve hatta çalışırken dahi müzik dinlemekte hayatı müzikle beraber yaşamaktadır.