Cep telefonlarının faydaları

Genel olarak internet, gazete ve televizyon haberlerinde her zaman zararlarından bahsedilen cep telefonlarının faydaları da olduğu su götürmez bir gerçektir. İnsan hayatına göz ardı edilmesi imkansız derece kolaylıklar sunan cep telefonlarının faydalarının, zararlarından daha fazla olduğu dahi söylenebilir. Teknoloji devriminin en çok etkilediği cep telefonları günümüzde çehre değiştirerek “mobil aygıtlara” dönüşüyor ve beraberinde insanlara çok daha fazla özellik sunuyor. Her insanın sürekli olarak yanında taşıdığı ve bu nedenle “anın ölümsüzleştirilmesi” gerektiğinde anında resim çekme imkanı sunan mobil cihazlar, pek çok insan için sadece bu özellikleriyle bile büyük bir yarar sağlıyor. Her ortamda ve her zaman resim çekme imkanı sunan cep telefonları, birçok insanın yeni telefon alırken kamera özelliklerine göre tercih yapmasına neden olmaktadır.

Cep telefonlarının görüntü kalitesinin bir tercih sebebi haline gelmesi, bu cihazların birçok insan için önemli bir  fayda sağladığının en büyük kanıtıdır. Kamera özelliğinin haricinde bir telefon olduğu için kablosuz iletişim imkanı sunarak bile büyük bir amaca hizmet veren cep telefonları, mobil cihazlara dönüşerek “internetin de mekan ve zamandan bağımsız” olarak kullanılmasını sağlamaktadır. İnternet teknolojilerinin sürekli olarak gelişmesiyle birlikte artık günümüz insanları sokakta yürürken dahi internet kullanabilmektedir. İnternetin bilgiye ulaşmanın en hızlı ve kolay yolu olması mobil cihazlar üzerinden kullanım ile daha da fazla avantaj sunmaktadır. Yeni nesil cep telefonları radyo dinlemenin yanı sıra televizyon izlemeye seçeneğine de sahiptir. Gerçi hala altyapısal anlamda yetersiz imkanlar olduğu için verimli yani kesintisiz olarak ve yüksek kalitede TV izlemek mümkün olmasa da, yakın gelecekte bu sorun da çözülecektir.

İnternetin kullanımı ile sınırsız bilgi erişimi sağlanırken, mobil servis sağlayıcı markalar da kullanıcılarına birçok kolaylık sunmaktadır. Örneğin; acil durumlarda en yakın eczanenin nerede olduğunu öğrenmek için eczane eczane dolaşmaya gerek kalmadan cep telefonu ile “saniyeler içinde” nöbetçi eczanelerin nerede olduğu öğrenilebilmektedir. GPS teknolojileri sayesinde aranan adresleri  bulmayı da muazzam derecede kolay hale getiren cep telefonları, özellikle iş hayatında büyük bir avantaj sağlamaktadır. E-posta trafiği ile yürüyen ticaret hayatında cep telefonlarıyla her an internete bağlı kalabilmek, çalışanların iş takibi yapmasını da büyük oranda kolaylaştırır.

Ajanda hizmetleri ve hatırlatıcı gibi özellikler dahi birçok insanın hayatını büyük oranda kolaylaştıran cep telefonu uygulamaları haline dönüşmüştür. Bunların haricinde “onlarca ve hatta yüzlerce” farklı özellik sunan cep telefonları, tüm bu imkanların cepte taşınmasını sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında sağlık açısından oluşturduğu riskler sebebiyle sürekli zararlarından bahsedilen cep telefonlarının sağladığı faydaları da göz ardı edilmektedir. Zaten bu kadar çok fayda sağladığı için tüm olumsuz haberlere karşı yine de dünya genelinde milyarlarca insan cep telefonu kullanmaya devam etmektedir.