Mutlu bir evlilik için tüyolar

Ülkemizde boşanma sebeplerini şöyle bir yüzeysel şekilde baktığımda karşımıza birincil sebep olarak, zina çıkıyor. Bunu şiddet, haysiyetsiz yaşam sürme, alkol kullanma gibi mevzular izliyor. Sadece şu manzaraya bakarak bile mutlu bir evliliği kurmak için neler yapmamamız gerektiğini öğrenebiliyoruz. Mesela, zina yapmamalıyız. Alkol almamalıyız. Şiddete başvurmamalıyız. Haysiyetsiz bir yaşam için mücadele içerisinde olmamalıyız. Dürüst bir hatayı kazanmak namına mücadele vermeliyiz.evlilik

Ne yazık ki internet kullanımının hızla artmasıyla, sosyal medya ağlarının gelişmesiyle zina konusunda yaşanan boşanmalar tetiklendi. Evli olan kişiler Facebook üzerinde yaptıkları konuşmalar, kurdukları yakılıklar, aile çatısının sarsılmasında önemli sebepler olarak belirlendi. Eğer evlenmeden önce bir kişi, Facebook üzerindeki fotoğraf veya konuşmalarını silmek zorunda kalıyorsa, işin vahamete varacak bir yanının olduğunu hissediyordur. Sadece Facebook üzerinden değil, diğer sosyal kanallar üzerinden de hemcinslerin yakınlaşması kolaylaştığından kişiler gaflet içerisinde beraber yaşadığı insana vefasızlık yapabiliyorlar.

Tabi ki bunun aile içinde dolaşan sorunlarla da bir alakası var. Bu sorunların başında ise güven geliyor. Hanım ve erkek arasında ki iletişimin, sevginin olmaması geliyor. Evliliğin yanlış bir amaç gözetilerek ortaya çıkması geliyor. Kişilerin birbirlerine olan kültürel uyumsuzluğu boşanmaların nedenlerini oluşturuyor. Mutlu olamayan insan, başka şekilde hayatındaki sıkıntıları gidermeyi umut ediyor.

Bu durumda…

  1. Birbirinize güven duyacağınız bir evlilik müessesi kurun. İletişim konusunda süper olun. Birbirinizin yanlışlarını, yapılmasından hoşlanmadığınız taraflarınızı açıkça ifade edin. Yanlışlıkları beraber düzeltin. Üzerini kapamayın ve sabır etme gibi bir gaflete düşmeyin ki her insanın bir doruk noktası var. O noktada artık mutsuz olduğunuzu hissedersiniz. O zaman her şeyi tatlı tatlı halledin ve konuşun.
  2. Kültürel anlamda uyum sağlayabileceğiniz kişilerle evlenin. Eğer dini inançları bakımından zayıf bir kadın alırsanız, veya tam tersi dininde kuvvetli olan bir kadın zayıf bir erkekle evlenirse, mutlu olunmaz.  Eğitim düzeyi açısından da buna dikkat etmelisiniz. Ama bu durum kişiden kişiye değişebilir tabi.
  3. Evliliği sadece beraberlik olarak düşünmeyin. Bir yol arkadaşlığı, mutlu bir yuva olarak hayal edin. Evliliğe bir gaye, hedef koyun. Sevginizi arttırmak ve mutlu yuvanın şükrünü ada etmek için beraber aktiviteler yapın. İbadet edin. Gezin, dolaşın, birbirlerinize zaman ayırın.