Dondurma ne zaman yenir?

Buda soru mu canım deyip, yaz ve kış her zaman yenir! Diye içinden geçirenleriniz var. En azından yazın yenir diyebilirsiniz. Ancak sormak istediğim bu değil. Yaz mevsiminin vazgeçilmez serinletici gıdası dondurma, pek çok yararlarıyla tüketilmesi gerekenler arasında. Su kaybına karşı yararlı olurken aynı zamanda besleyici özelliğiyle de çocukların defalarca tüketmesi yerinde görünüyor. Ama her şeyin fazlası zarar. Bu zararın kaynaklanması dondurmanın gün içerisinde doğru bir saatte alınmamasından kaynaklanıyor. Uzman doktorların görüşüne göre dondurma, yemeğin hemen arkasından Dondurma-Resimleri12yenirse, zararlı bir gıdaya dönüşüyor. Obezite ve şeker gibi bir takım hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Ne zaman yiyelim peki?

Doktor Fevzi Özgönül bu konuda bir açıklama yaptı. Bende sağlık önemlidir kaidesince sizlerle paylaşayım. Gündüz yememenizde fayda var. Saat 22.00’dan sonra yenilen dondurmanın hiçbir zararı yok. Ama bu saate kadar sabredemem, günün en sıcak vakitlerinde yemem lazım diyorsanız, o zaman okumaya devam edin.

Genelde insanlar dondurmanın içerisindeki şekerin gündüz yenilerek, gezilip yakılabileceğinden söz ediyorlar. Ama bu yanlış bir kanı. Doktorların yaptıkları araştırmalar bunu gösteriyor. Gündüzleri yemeklerin sindirilme durumu henüz tam olarak gerçekleşmediğinden dondurmanın şekeri zararlı bir hal alıyor. Besinlerin sindirilme işleminin devam ettiği vakitler, dondurmayı problemli yapıyor. O zaman sabah saatlerinde aldığınız gıdadan sonra, öğlen bir şey yemezseniz, dondurma yeme işini o vakit gerçekleştirebilirsiniz. Ancak öğlen yemek yediyseniz, hemen ardından dondurma yemek doğru değil. Bazı yerlerde yemeğin hemen ardından dondurma ikramı yapılıyor. Bu vücuda en zararlı ikram olur.

Her ne kadar dondurma içerisinde önemli vitaminler, fosfor, kalsiyum gibi mineraller de bulunsa, doğru zamanda ve yerinde yapılayan her iş, vücuda yarar değil zarar veriyor. Bu yaz o zaman dondurma yemeden önce, ne zaman yemek yediğinizi hatırlayın ve sonrasında dondurma yiyin!