Çok fazla çizgi film izlemenin zararları

Çocukluk çağlarının vazgeçilmezlerinden biri olan çizgi filmlerin aslında zararlı olabileceğini düşünmüş müydünüz? Televizyonun hayatımıza girmesinden sonraki nesillerde çizgi film çocuklar için vazgeçilmez bir olgu haline geldi. Bu durumu en çok tetikleyen faktörlerden biri ise çocuklarının isteklerine cevap veremeyen ebeveynlerin çizgi filmi bir kurtuluş olarak görmeleri.

çocuklar-tv

Çizgi film izlemek çocukların öğrenmesinde ve hayal dünyalarının gelişmesinde önemli rol oynuyor. Ancak herşeyde olduğu gibi bu hususta da dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bunların başında izlenecek çizgi filmin içeriği geliyor.

Bundan birkaç yıl öncesinde yayınlanan bazı çizgi filmlerdeki kahramanlara özenen çocuklarımızın uçabileceklerini düşünmeleri sonucunda vahim kazalar ortaya çıkmıştır. Ülkemizde ve dünyada buna benzer yüzlerce örnek var. Bu da gösteriyor ki; çocuklarımız çizgi filmlerde gördüklerini taklit etme eğilimindeler. Bu noktada içeriğin önemi kavranacaktır. Çocuklarımızın rahatlamasına, öğrenmesine ve eğlenmesine yardımcı olacak çizgi film içerikleri tercih edilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise izleme süresidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, gün içerisinde 3-4 saat çizgi film izleyen çocukların gerçeklikten koptuklarını, saldırganlaştıklarını ve hiperaktivite belirtileri gösterdiklerini ortaya çıkarmıştır. Çocukların sosyal açıdan körermelerine neden olan bu uzun süreli  izlemeler bedensel bozukluklara da neden olabilmektedir. Uzun süre ekrana bakmalarından dolayı gözlerinde kuruma ve görme bozukluklarına neden olabilmektedir. Bedensel aktivite yapılmaması sonucunda ise bedensel gelişim yavaşlayabilir ya da obezite görülebilir (dengesiz bedensel gelişim).

Eğer çocuğunuzun gereğinden fazla çizgi film izlediğini düşünüyorsanız onu başka aktivitelere yöneltmeniz gerekir. İlgisini çekecek oyunlar ya da el işleri yapmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuza daha fazla zaman ayırmanız hem sizin için hem de onun gelişimi için çok daha iyi olacaktır. Böylece aile içi iletişim noktasında da fayda sağlamış olacaksınız.