Karma cilt bakımı

Günümüzün değişen çevre şartları ile birlikte çoğu insan farkında olmasa da, karma cilde yakın bir cilt tipine sahip hale gelmiştir. Bu nedenle karma cilt bakımı insanların büyük bir bölümünü ilgilendirmektedir. Cilt bakım uzmanlarının yüz estetiği ile ilgili kullandığı “T bölgesi” tabiri; alın, çene çevresi, burun ve etrafı, göz çevresi ve yanakları kapsar. Karma cilt tipine sahip olanların T bölgesine uygulayacağı bakım ile çok daha sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olması mümkündür. Doğru bakım teknikleri ve “organik” ürün kullanımı ile daha da sağlıklı hale gelen cilt, karma cilt tipine sahip olan kişilerin çok daha genç ve enerjik bir cilde kavuşmasını sağlayacaktır.

Yanak, çene ve özellikle alın bölgesinde kuruma sorunu yaşayan karma cilt tipine sahip olan kişiler, nem dengesinin bozulması nedeniyle bu tür problemler yaşar. Karma cilt tipine sahip olan kişilerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri de, cilt tiplerine uygun olan bakım ürünlerini bulmakta zorlanmalarıdır. Ağır nemlendiricilerin kullanımı ile çok kısa bir süre içinde sivilcelenebilen karma cilt tipi, nemden yoksun kaldığında ise kuruyarak pullanma ve dökülme sorunlarına neden olur. Ayrıca karma cilt tipine sahip olan kişilerin kullandığı temizlik ürünlerine de büyük özel göstermesi gerekir. Karma cilt bakımı için uygun olmayan cilt temizleyicilerin kullanılması cilt yüzeyinde tahrişe neden olabileceği gibi, cildin alt katmanlarının dahi zarar görmesine neden olabilir.

Yanma ve deri yüzeyinde pullanma da karma cilt tipine sahip olanların yaygın olarak yaşadığı problemler arasındadır. Yanakların tahriş olarak kızarması nedeniyle yüzde farklı renk kontrastlarının oluşmaması için karma cilt tipine sahip olan insanların muhakkak doğal ve cilt yapılarına uygun ürünleri tercih etmesi gerekir. Bölgesel çözümlerin en yaygın kullanıldığı cilt tipi olan karma cilt, farklı yüz bölümleri için farklı ürünlerin kullanılması gereken bir özelliğe sahiptir. Yanak bölgesi için nem oranı daha yüksek bakım ürünleri tercih edilmesi gerekirken, göz çevresi için daha hafif ürünler seçilmelidir.

Maske bakımının haftada bir defa uygulanmak şartıyla karma cilt tipine sahip olan insanlara büyük yarar sağladığı da söylenebilir. Ancak bu aşamada diğer cilt tipleri için kullanılan bakım maskelerinden ziyade karma ciltler için geliştirilmiş maskelerin tercih edilmesine dikkat etmek gerekir. Cildin nem dengesinin korunması için tüm karma cilt tipine sahip olan insanların her gün en az 2 litre su içmeye dikkat etmesi gerekir.