Mobil vinç nedir?

Ülkemizde son zamanlarda inşaat sektöründeki gelişmelerin herkes farkında sanırım. Giderek çoğalan AVM’lerden tutunda, lüks sitelere kadar ülkemizin her yerinde inşaat alanında çalışmalar var. özellikle devletin dönüşüm çerçevesi içerisinde izlediği buyukvincpolitikalardan tutunda, ulaşım ve çevreye dair yatırımlar, inşaat sektörünün canlanmasını sağladı. Ülkemizin her yerinde havaalanı inşaatlarının olması, tünel ve Avrasya gibi büyük projeler, birçok kişiye inşaatta istihdam sağladı. Bu inşaat sektörünün gelişmesi, vinç sektörünün  de aynı şekilde büyümesini sağladı. Özellikle TOKİ kurumunun inşaatlarda vinç kullanımını zorunlu kılan bir mevzuatı yayınlaması, vinç firmalarının da ekmeğine yağ sürdü diyebiliriz.

Vinçlere neden ihtiyaç var?

İnşaatlar ağır cisimlerin yükseklere taşınmasında gerekli olan vinçler, zamandan tasarruf sağladığı gibi, aynı zamanda insan gücünden de tasarruf sağlamakta. Büyük projeleri olan inşaat firmalarının sürekli olarak mobil vinç kiraladığını görebilirsiniz. Ağır ve büyük boyutlu cisimlerin yükseklere çıkartılması ve nakliye işlemlerinde mobil vinçler, en çok tercih edilenler arasında. 150 tondan, 200 ve 250 ton kadar ağırlıkları kaldırabilecek güçte olan mobil vinçler, önden ve arkadan 4, 5 tekerlere sahip araçlar. İnşaat sektöründen başka askeri amaçlı da vinçler kullanılıyor. Özellikle ağır füzelerin taşınmasında kullanılıyor.

Vinç kiralarken dikkat edin

Vinç kiralamanın da bir adabı var. her şeyin olduğu gibi. Büyük firmalar vinç satın almaktansa, vinç kiralamaları projeleri için daha uygun görüyorlar. Bunun sebebi, vinç satın aldıklarında bu vincin bakımından otopark masraflarına kadar birçok kalemde masrafın işi karsız çıkarmasıdır. Bu sebeple vinç firmaları inşaat sektörünün en iyi ortakları olarak çalışırlar. Vinçlerin bakımı konusunda uzman ekipler beraber belli periyotlarla bakımlarını ve iş güvenliği hususunda tehdit oluşturabilecek sorunların giderilmesini sağlarlar. Kiralama yaparken firmaların vinç ile alakalı kontrollerin yapıldığından emin olmaları gerekir. Kontrolleri tam olan vinçlerin kiralanmasında herhangi bir sakınca görülmez.