Mide yanmasının nedenleri

Gün içerisinde tok ya da aç karnına aniden beliren mide yanması hayatınızı çekilmez hale getirebileceği gibi, ihmal edildiği takdirde mide ile ilgili ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına da neden olabilir. Gün içinde birçok defa tekrar eden mide yanması, midenin çalışmasında veya hormon salgılanmasında bir sorun olduğunun habercisidir. Bu tür kronikleşen mide yanması durumlarında vakit kaybetmeden doktora başvurmanız son derece mühimdir.

Mide yanmasının temel sebebi; midenin vücuda alınan besinleri sindirmek için ürettiği mide asidinin mide borusuna geçmesinden ya da mide duvarlarındaki dokunun hasar görmesinden kaynaklanır. Son derece güçlü asit üreten midenizin, aynı zamanda bu asitten korunacak bir yapısı vardır ancak bazı durumlarda bu yapı hasar görerek bozulabilmektedir. Midenin çalışması esnasında, içerideki asidin mide borusuna geçmesini engelleyen bölümde oluşan bazı sorunlar nedeni ile bu sıvı yükselerek mide borusuna doğru yükselir. Mide gibi bu asitten korunacak bir yapısı olmayan mide borusu,  tahrip olarak yanma hissinin oluşmasını sağlar. Mide borusunun dış yüzeyindeki dokulara zarar veren mide asidi, uzun vadede bu dokuların bozarak yaralar oluşmasına neden olur.

Yemek borusunun mide asidine maruz kalma süresi uzadıkça, kişinin yanma hissinin kuvveti de o kadar artar. Mide yanması, sadece midenin ürettiği asidi içeride tutmasını sağlayan bölümünde oluşan sorunlar nedeniyle oluşmaz. Yapısı itibariyle besinleri aşağı iten mide borusu, oluşan bazı sorunlar sebebiyle bu işlemi doğru biçimde yapamaması nedeni ile de mide yanmasına neden olabilir. Gece yatmadan önce yemek yiyen insanlarda daha sık görülen mide yanması, yatay  pozisyona geçen vücuttaki besinlerin daha kolay yemek borusuna geçebilmesinden kaynaklanır. Kişinin midesinde, yemek borusunda ya da boğazında yanma hissi belirir. Zaman geçtikçe kişi gün içinde yemek yediğinde bile bu yanma hissi ile karşılaşmaya başlar.

Mide besinleri sindirmeye başladığı anda salgılanan mide asidi yukarı doğru çıkarak, mide borusundaki tahribatın daha  da artmasına neden olur. İlerleyen aşamalarda reflü hastalığı gözlemlenmesi kaçınılmaz bir sondur. Yemek sonrası göğüs kafesinizde, midenizde ya da boğazınızda yanma hissediyorsanız reflü hastası olma ihtimaliniz son derece yüksek. Daha fazla beklemeden en yakın hastaneye giderek tedavi sürecine başlamanız, sindirim sisteminizin ciddi zarar görmesini  engelleyecektir.