Labrador retriever

Köpek sahibi olmak isteyen insanların oldukça sık sorduğu sorulardan birisi de, labrador retriever cinsi köpeklerin karakterinin nasıl olduğudur. Labrador retriever özellikle çocuklu ailelerin rahatlıkla tercih edebileceği ve hiçbir endişe duymadan besleyebileceği bir köpek cinsidir. İnsanlar ile iletişimi son derece kuvvetli olan labrador retriever, kesinlikle saldırgan yapıda bir hayvan değildir. Ancak unutulmaması gereken en önemli konu; her köpeğin yavru döneminden itibaren yetiştirildiği ortamda maruz kaldığı kötü şartların, yetişkinlik dönemi davranışlarını olumsuz yönde etkileyebileceğidir. İlgili bir çevrede ve sevgi verilerek bakılan bir labrador retriever, insanlara karşı son derece sevecen ve dost bir tutum içerisinde bir hayvan olacaktır.

Irksal özellikleri bakımından son derece dost canlısı ve saldırgan olmayan bir karaktere sahip olan labrador retriever cinsi köpekler, çok nadir olarak çevredeki yabancılara karşı agresif tutum içerisinde olabilmektedir. Bu durumun oluşmasının temel nedeniyse; labrador retriever cinsi köpeklerin sahipleri ile çok kuvvetli bağlar kurması sebebiyle bazı durumlarda çevredeki yabancıları bir tehdit olarak görmesidir. Ancak bu tür olayların yaşanmasında köpeğin sahibi ile olan ilişkisinin de son derece büyük önemi vardır. Yavruyken bakılmaya başlanılan ve çok ilgili bir şekilde yetiştirilen labrador retriever köpekler, sahipleri ile çok daha kuvvetli bağlar kurmaktadır ve bunun neticesi olarak korumacı içgüdüleri daha baskın hale gelebilmektedir.

Labrador retriever cinsi köpekler genetik olarak ısırma içgüdüsü neredeyse hiç olmayan hayvanlar olduğundan, çocuklu aileler için ideal bir seçim olmaktadır. 16. yüzyıl civarında ilk olarak Kanada’da üretilen labrador retriever köpekleri, sahip oldukları bu özellik nedeni ile uzun süre av köpeği olarak kullanılmıştır. Labrador retriever köpekler her ne kadar aç olsalar da, vurulan avı kesinlikle ısırmadıkları ya da yemedikleri için oldukça kullanışlı bir av hayvanı olarak görülmüştür. Günümüzde de oldukça insan canlısı ve itaatkar yapıda olan bu köpek cinsi, eğitilmesi en kolay köpeklerden birisidir. Son derece aktif ve pratik bir zekaya sahip olan labrador retriever cinsi köpekler, 150-200 arasında komut öğrenebilmektedir.

Son derece enerjik ve oyun düşkünü bir karaktere sahip olan labrador retriever köpekler, günün her saatinde oyun peşinde koşabilmektedir. Düzenli olarak dışarıya çıkartılması ve enerjisini harcayabileceği aktivitelerde bulunması gereken labrador retriever cinsi köpekler, yoğun iş temposu nedeni ile evde çok fazla zaman geçiremeyen insanlar için uygun bir tercih olmayabilir. Uzun süre tek başına evde oturamayacak bir yapıda olan labrador retriever, mümkün olduğunca hareketli ve eğlenceli aktivitelerde bulunmak isteyen bir köpek cinsidir.