Mevsime göre balık seçimi

Balık seçimini mevsimine göre yapmak; doğal dengenin korunması açısından önemli olduğu gibi, mevsiminde tüketilen balık daha fazla yağ içerdiği için lezzeti açısından da gereklidir. Hangi balık türünün ne zaman yetiştiğini bilerek, balıkların daha yağlı yani daha lezzetli olduğu mevsimlerde doğru seçimi yapabilir ve böylece sofralarınızdaki lezzetin daha da artmasını sağlayabilirsiniz.

Ülkemizin coğrafi konumuna göre şekillenen avlanma sezonu, kış aylarını kapsamaktadır. En fazla tüketilen balık türlerinden biri olan Palamut, Ağustos sonuna doğru “Çingene Palamut” olarak bilinir ve en lezzetli haline Eylül ortasında ulaşır. Birçok insanın vazgeçilmez lezzeti olan Sardalya balığıysa, Ağustos ayı başından Kasım sonuna kadar alınabilir.

Türkiye’de balıkçılık sektörünün lokomotifi olan Karadeniz bölgesinin bir numaralı balığı Hamsi, kış aylarında deniz suyunun soğumasıyla yağlanan bir balıktır. Bu nedenle Hamsi’nin özellikle Aralık başından Mart ortasına kadar en lezzeti olduğu dönemde tercih edilmesi gerekir. Ancak yılın iklim şartlarına göre sonbaharın sonlarında da Hamsi yağlanarak lezzetli hale gelebilir.

Bazı balıkların özellikle yumurtlama mevsiminde tüketilmemesi gerekir ki insan sağlığı açısından zararlı olmasından ötürü değil, balık türünün devamlılığı açısından bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Ülkemizde çoğu insanın büyük beğeni ile tükettiği Karagöz balığı, Mayıs ile Temmuz ayları arasında tüketilmemelidir. Barbunya insanların meze olarak gördüğü ve her mevsim tüketilen bir balık olarak bilinse de, en lezzeti olduğu zaman Temmuz ayının başı ile Eylül sonuna kadardır.

Çoğu amatör balıkçının favorisi olan Tekir balığı da, tıpkı Barbunya gibi 4 mevsim tüketilen bir balıktır. Ancak Tekir’in en yağlı yani en lezzetli olduğu zaman Temmuz ile Kasım başı arasındaki dönemdir. Birçok insan için özel bir lezzet olan Dil Balığı ise, genellikle Temmuz sonu ile Mart başı arasındaki dönemde tüketilmelidir. Bu dönem balığın en lezzetli olduğu zamandır. Bu balık türlerinin haricinde her mevsim lezzetinden herhangi bir şey kaybetmediği için tüketilebilen balıklar da vardır. Dülger, Çipura ve İstavrit gibi balıklar her mevsim büyük bir afiyet ile tüketilebilir.