Medyanın olumsuz etkileri

Her insanın doğrudan ya da dolaylı olarak hayatına giren medya, tartışmasız dünya üzerindeki en büyük güçlerden biridir. Bebeklikten ölünceye dek dev bir medya ağının içinde yer alan insanoğlu, günümüzün modern dünyasında medyanın sunduğu görseller ve iletişimsel uyaranların bombardımanına maruz kalmaktadır. Günümüzde dahi pek çok insan takip ettiği tek bir gazetenin yayımladığı tüm içerikli araştırmadan ve merak etmeden kayıtsız şartsız kabul etmektedir ki, söz konusu televizyon olduğunda durum daha da karmaşık bir hale gelmiştir. Ne yazık ki toplumumuzda hala büyük bir çoğunluk televizyon ekranlarında izlediği her şeyin kayıtsız şartsız gerçek olduğunu kabul etmektedir. Oysa kendisi bir illüzyon olan televizyonda izlenenler değil, bizzat insanoğlunun kendisi gerçektir…

Cinsellik, şiddet, saldırganlık ve daha pek çok olguyu bünyesinde barındıran televizyon programlarının milyarlarca insana ulaşması; kişi bilincinde olmasa da beyninin zararlı uyaranlara maruz kalmasına neden olabilir. Televizyon, sinema perdesi ya da internet ortamı fark etmeden izlenen videoların bilinçaltını ciddi manada etkilediği bugüne dek pek çok araştırmada ortaya konmuştur. En basitinden ülkemizde en çok izlenen televizyon kanalları yayınladıkları programların süresini saatlerce uzatan reklam kuşakları yayımlamakta, tüm izleyiciler reklamlardan şikayet etmesine karşın bu reklam kuşaklarının ürün rüzgarlarına kapılmaktadır. Günlük hayatın koşuşturmacası içinde pek çok insan kendini bir anda izlediği reklamların müziklerini söyler hale bulmaktadır. Defalarca tekrarlanarak bilinçaltını bir nevi tarla haline getiren ve bu tarlaya tohumlar eken reklamlar, insanlar farkında olmasa beyinde yer işgal eden fidanlara dönüşmektedir.

ABD ve Avrupa’dan sonra ülkemizde de film ve dizilerden özenilerek ya da doğrudan birebir uygulanarak işlenen suçların sayısı artmaktadır. Tüm bunların dışında dünyadaki haber servislerinin yönetimini elinde tutan haber ajanları, milyarlarca kişinin izlediği televizyon ekranlarında da önemli bir güç haline gelmiştir. Bu nedenle günümüz insanları okumaktan değil, gazete satın almaktan vazgeçmeye başlamıştır. İnternetin sunduğu sınırsız bilgi kaynağı ve sosyal medyanın durdurulamaz yükselişi, insanların haber konusunda birden fazla kaynağa ulaşma ihtiyacı hissetmesine neden oluyor. Ancak rasyonel bir biçimde bakıldığında internette de belirli oluşumların bir tekel yapısı kazanması söz konusu olduğundan, insanların gerçek manada bağımsız bir medyaya ulaşması da giderek zor hale gelmektedir.

Çağımızın en büyük sorunlarından biri bilgi kirliliği haline gelmiş durumda. Modern teknoloji insanoğluna her geçen gün daha fazla bilgiye daha da hızlı ulaşma imkanı sunsa da, insanların bilgisizliği günden güne üstelik katlanarak artmaktadır. Bu açıdan bakıldığında medya üzerinden salt gerçeklere ulaşmak için gelecekte insanların ne yapacağı da merak konusu haline gelmektedir.