Mayonez yapımı

Kısa süre içerisinde ülkemizde de neredeyse herkes tarafından beğenilerek adeta bir temel gıda maddesine dönüşen mayonez, eskiden fast-food denince akla gelse de artık birçok ailenin buzdolabında sürekli var olan bir gıda maddesi haline dönüşmüş durumda. Çocukların da favorisi olduğu için bazı ailelerin dışarıdan mayonez satın alırken katkı maddeleri nedeniyle tedirgin olması, mayonezin evde yapılması ile kolay bir şekilde aşılabilir. Çoğu insan evde mayonez yapmanın çok zor bir şey olduğunu sansa da, aslında birkaç püf noktaya dikkat ederek lezzetiyle sizi şaşırtacak kavanoz dolusu mayonez yapabilirsiniz.

Malzemeler;

  • 1 su bardağı sızma zeytinyağı
  • 1 adet orta boy yumurta (80 gram)
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çorba kaşığı sirke
  • 1 çorba kaşığı limon suyu

Hazırlanışı;

Öncelikle daha önce mayonez nasıl yapılır görmemiş bir insan için bir yumurta sarısına yağ eklenerek kavanoz dolusu mayonez yapmak biraz garip gelebilir. Öncelikle tarifte verilen zeytinyağı yerine kaliteli bir ayçiçeği yağı da kullanabilirsiniz ancak mayonezin gerçek tarifinin birinci sınıf zeytinyağı ile yapıldığını unutmayın. Piyasada bulunan mayonezlerde ayçiçeği yağı kullanılması orijinal tarifin böyle olmasından değil, ayçiçeği yağının maliyetinin daha ucuz olmasından kaynaklanmaktadır. Mayonez yapımına derin bir çırpma kabının içerisine beyazından ayırdığınız bir yumurta sarısını koyarak başlayın.

Yumurta sarısının mikserle çırpmaya başlayan ve mayonez bitene kadar da mikseri asla kapatmayın. Daha önce mayonez yapmayı deneyen ancak başarılı olamayan birçok insan, mayonez yapımında karıştırma işlemine ara verdiği için başarılı olamamıştır. Siz aynı hatayı yapmayın ve yumurta sarısını çırpmaya başladıktan sonra mayonez bitinceye kadar mikserle çırpmaya devam etmeniz gerektiğini unutmayın. Yumurta sarısını 1 dakika kadar mikserle çırptıktan sonra ilk aşamada birkaç damla zeytinyağı damlatarak karıştırmaya devam edin.

İlk birkaç damla yağın karıştırılarak yedirilmesinin ardından bu sefer bir çorba kaşığı kadar zeytinyağı ekleyerek aynı işlem tekrarlanır. Tüm bu aralarda mikserle karıştırmaya devam etmeniz gerektiğiniz unutmayın. Birkaç tekrarın ardından bu sefer ilave edilen yağ miktarı arttırılarak 3-4 çorba kaşığı yağ dökülmeye başlanır. Bu aşamada yumurtaya eklediğiniz yağın tamamı emilmeden yeniden yağ eklemeniz durumunda mayonez kesilecektir. Şayet mayoneziniz kesilirse atmayın ve bu karışımı yağ olarak kullanın. Tüm yağ yumurta sarısına yedirildikten sonra sirkeyi de karışıma ilave edin ve çırpmaya devam edin.

Mayonezin içine koyacağınız sirke hem kıvamının koyulaşmasını hem de yumurtanın kokusunu giderecektir. Son olarak limon suyunun da eklenmesi ile mayonezin sarı rengi beyaza dönecek ve afiyetle yiyeceğiniz mayonez hazır hale gelecektir. Afiyet olsun…