Cannes Film Festivali

Çoğu sinema otoritesine göre dünyanın en kapsamlı sinema festivali olan Cannes Film Festivali, ödülleriyle de dünya çapında milyonlarca insanın ilgisini çekmektedir. Oscar Ödülleri’nden sonra en büyük sinema ödülleri olarak kabul edilen Cannes Film Festivali Ödülleri, ayrıca Avrupa’da düzenlenen en köklü film festivallerinden biridir. Fransa’nın Güney kesiminde bulunan Cannes şehrinde düzenlenen festival, her yıl dünyanın farklı coğrafyalarından binlerce filme ev sahipliği yapmaktadır. Cannes jürisi tarafından belirleyen yaklaşık 20 film her yıl büyük ödül olan Altın Palmiye için yarışır ve festivalin kapanmasından önce ödüller sahiplerine verilir.

Her yıl farklı alanlarda sinema sanatıyla ilgilenen kişilere ödüller verilen Cannes Film Festivali, 1945 yılına dayanan oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Altın Palmiye, En İyi Yönetmen, Büyük Jüri, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kısa Film, En İyi Senaryo, Altın Kamera ve Jüri Özel ödüllerinin verildiği Cannes Film Festivali, en az ödüller kadar Hollywood ünlüleri ile de dikkat çekmektedir.

Cannes Film Festivali ile birlikte anılan Kırmızı Halı Seremonisinde, başta ABD olmak üzere birçok farklı ülkeden gelen sinema sanatçıları basın mensuplarına poz verir ve bu poz verme aktivitesi artık festivalin bir parçası olarak görülmektedir. Auguste Lumiere tarafından ilk olarak 1945 yılında düzenlenmesi planlanan Cannes Film Festivali, tüm hazırlıklar yapılmasına rağmen ne yazık ki II. Dünya Savaşı’nın başlaması ile mecburen ertelenmek zorunda kaldı. Sinema sanatına hizmet edenleri onurlandırmak için yapılması planlanan festivalin savaş nedeniyle ertelenmesinin ardından bir sonraki yıl hazırlıklar tekrar başladı.

İlk Cannes Film Festivali, 1946 yılında Cannes kentindeki Casino de Cannes’te yapılmıştır. Tüm Cannes Film Festivali tarihi boyunca yalnızca 1968 yılında festivale ara verilmiştir. 1968 yılında yaşanan bazı politik olayların protesto edilmesinden dolayı düzenlenmeyen Cannes Film Festivali, takip eden 1969 yılında tekrar yapılmıştır. Tüm bunların ötesinde Cannes Film Festivali 1975 yılında büyük bir eylemle de karşılaşmıştır. Bazı gruplar tarafından 1975 yılında düzenlenen festival bombalanmış, birçok insan ve şüphesiz organizasyon saldırıdan etkilense de hiç kimsenin yaralanmaması teselli nedeni olmuştur.