Evde limonata yapımı

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti olan limonata, özellikle sıcak havada çok fazla su kaybeden çocuklar için de oldukça sağlıklı ve çok sevdikleri bir içecektir. Soğuk içilen bir içecek olması ve içerisinde ferahlık hissi veren limon olması nedeniyle yaz aylarında hemen hemen herkesin tercih ettiği limonata, aynı zamanda evde kendi başınıza yapabileceğiniz ve herkesin beğenisini kazanabileceğiniz bir içecektir. Evde hazırlayacağınız limonatanın tadının büyük oranda kullandığınız limonun kalitesine bağlı olacağını unutmayın.

Malzemeler;

  • 10 adet limon
  • 1 adet portakal
  • 1 adet ceviz büyüklüğünde zencefil
  • 5-6 dal taze nane
  • 2 çay bardağı toz şeker
  • 3 litre içme suyu

Hazırlanışı;

Lezzetli bir limonata yapmanın sırrı, kaliteli limonları seçmek ve bu limonlardan doğru limon konsantresini elde etmeye bağlıdır. Tarifte verilen bir adet portakalın suyunu değil, limonataya renk vermesi için yalnızca kabuklarını kullanacaksınız. Limonata yapımına ilk olarak limon konsantresini hazırlayarak başlamanız gerekir. 10 adet limonun kabuklarının rendeleyin. Limonların rendelenmesi esnasında kabuğun beyaz kısmına inmemeye özen gösterin çünkü limonları sıkarak değil, doğrudan dilimleyerek kullanacaksınız.

Çoğu tarihte limonlar sıkılarak limonata yapılsa da aslında limonata, doğruda limon konsantresinin hazırlanması ve bu karışımın sulandırılması ile hazırlanın. Tercihen çelik bir tencerenin içerisine ince dilimlediğiniz 10 adet limonun dizin ve limon dilimlerinin arasında çok ince doğradığınız zencefil, tane nane, limon ve portakal rendesini serpin. Son olarak 2 çay bardağı toz şekeri de tüm malzemenin üzerini kaplayacak şekilde serpin ve tencerenin ağzını kapatarak buzdolabına kaldırın. Yaklaşık olarak 7-8 saat bu şekilde bekleyen limonların suyunu saldığını ve hamur kıvamı aldığını göreceksiniz.

7-8 saat boyunca şeker, zencefil ve taze nane içerisinde bekleyen limonların özünü tamamen verebilmesi için malzemeyi elinizle iyice yoğurun ve tencerenin ağzını kapatarak tekrar buzdolabına kaldırın. Yoğrulma işleminin ardından tekrar 7-8 saat bekleyen malzeme, limonata yapımı için hazır hale gelecektir. Bu malzemeyi ince bir süzgecin üzerine dökün ve bir kaşığı arkasıyla bastırarak tüm limon posasının elekten geçmesini sağlayın. Böylece limonata için ihtiyacınız olan limon konsantresini elde etmiş bulunuyorsunuz. Bu limon konsantresini 3 litre su ile karıştırarak limonatanızı hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu tarifi uygulayarak limonatanın tadını ayarlamak için de kendi tercihiniz doğrultusunda su ekleyebilir ve böylece damat tadınıza uygun şeker oranını yakalayabilirsiniz.