MAC bilgisayarlar

Çoğu insan Mac bilgisayarlar daha iyi olduğu için fiyatlarının pahalı olduğunu düşünür ancak fiyat farkının performans ile herhangi bir ilgisi yoktur. Mac bilgisayarların özelliklerinin PC’lerden daha iyi olduğunu söylemek için, öncelikle bilgisayar kullanma amacınızın ne olduğunun belirlenmesi gerekir. Mac bilgisayarların bazı yönlerden PC’lerden daha iyi olduğu söylenebilir, tıpkı PC’lerin bazı yönlerden Mac’lerden daha iyi olduğunun söylenebileceği gibi.

Mac alma nedeniniz sadece “pahalıysa kesin daha iyidir” şeklinde bir düşünce yapısından kaynaklanıyorsa, büyük bir ihtimalle paranızı boşa harcadığınız gibi kullanım amacınıza göre hayal kırıklığı dahi yaşayabilirsiniz. Şayet bilgisayar kullanımı olarak yaptığınız şey oyun oynamaksa, bir Mac almanız son derece kısıtlı bir oyun çeşitliliği ile karşı karşıya kalmanız demektir. Mac bilgisayarlar için çok az oyun üretildiği gibi, ülkemize gelen Mac oyun sayısı bundan daha da azdır. Bu durumun nedeni de, Mac’lerin kullanım amacının oyun oynamak olmamasıdır.

Oyun konusunda Mac bilgisayarın oldukça eksik olduğunun altını bir defa çizdikten sonra bilgisayar bilgisine de kesinlikle değinmek gerekir. Şayet ilk defa bir bilgisayar alacaksanız, çok büyük bir ihtimalle sizin için bir Mac sahibi olmakla PC satın almak arasında hiçbir fark olmayacaktır. Zira Mac kullanımının sağladığı avantajlardan yararlanabilecek kadar bilgisayar tecrübeniz ve bilginiz yoksa, kesinle PC almanız önerilir. Tüm bunların ardından Mac bilgisayarları kimlerin kullanması gerektiği merak edenler için açıklama yapmak gerekirse; bilgisayar geçirdiği vaktin büyük çoğunluğunu oyun oynamak yerine internette geçiren ve çok sık yazışma yapan kişilerin Mac kullanması yararlarına olacaktır.

Bilgisayarda harcadığı zamanı birçok farklı internet sitesine girerek, sosyal paylaşım ağlarında faaliyet göstererek, Office uygulamalarını yoğun bir biçimde kullanarak ve yoğun bir eposta trafiği yaşayarak geçiren tüm kullanıcıların Mac kullanması büyük avantaj sağlamaları anlamına gelmektedir. Çünkü günümüzde neredeyse tüm virüs yazılımları internet üzerinden bilgisayara bulaşmaktadır ve Mac kullanıcıları, hem virüs yazılımları hakkında herhangi bir kaygı duymaz hem de antivirüs programlarının işlemcilerini boşuna kullanmasını önlemiş olur. Mac bilgisayar kullanıcılarının dünya genelinde PC kullanıcılarına kıyasla çok az olması, virüs yazılımı hackerların bu kadar küçük bir kitle ile uğraşmamasını sağlar. 2002 yılından günümüze kadar Mac için yazılmış toplam virüsün yaklaşık olarak 1500 olduğu hesaplanmıştır. PC’lerde bu sayı milyonlar ile ifade edilmektedir. Birçok Mac kullanıcısı bilgisayarlarına herhangi bir antivirüs yazılımı yüklemeden, tabiri caizse “tıkır tıkır” işlerini görmektedir.